Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Autobusem za darmo

22 września to Europejski Dzień bez Samochodu. Ich liczba w stolicy wzrosła w ciągu roku o 5 proc. Tego dnia każdy chętny będzie mógł z komunikacji miejskiej korzystać całkowicie bezpłatnie.

Obchodzony corocznie 22 września Dzień Bez Samochodu to międzynarodowa kampania zachęcająca do korzystania ze środków komunikacji miejskiej lub rowerów. Z tej okazji w wielu miastach można jeździć komunikacją miejską za darmo.

22 września to Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia każdy chętny będzie mógł z komunikacji miejskiej korzystać całkowicie bezpłatnie. Zarówno w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. Nie będzie trzeba mieć biletu również podczas podróży pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w strefie obowiązywania Wspólnego Biletu. Bez biletu będzie również można korzystać z parkingów Parkuj i Jedź.

Według GUS i Centralnej Ewidencji Pojazdów na koniec 2015 r. w województwie mazowieckim i w Warszawie liczba samochodów osobowych w porównaniu z poprzednim rokiem zwiększyła się odpowiednio o 4,2 proc. i 5,1 proc. W województwie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypadało 593 samochody osobowe, w Warszawie 642 (więcej niż przeciętnie w Polsce odpowiednio o 54 i 103). Pod koniec 2015 r. na ponad 4,6 tys. miejsc postojowych przypadało 14 parkingów „Parkuj i Jedź” zlokalizowanych przy węzłach przesiadkowych.

Mieszkańcy województwa i stolicy coraz chętniej korzystają z komunikacji miejskiej. W 2015 r. przewieziono więcej pasażerów niż w 2014 r. w województwie mazowieckim o 2,4 proc., a w Warszawie o 5,0 proc. Sieć rowerowa powiększyła się o kolejne kilometry tras (o 170,8 km w województwie i 44,7 km Warszawie). Rowerzyści w Warszawie mieli do dyspozycji ponad 3 tys. rowerów rozmieszczonych w 219 miejskich stacjach. W ciągu roku dokonali 1910,7 tys. wypożyczeń. Na stołecznych ulicach dostępnych było ponad 7 tys. publicznych stojaków rowerowych na 14,1 tys. miejsc parkingowych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma