Nowy numer 48/2020 Archiwum

Święto Seniora

Tańsze bilety do teatru, na basen, bezpłatne badania, warsztaty komputerowe... Szkoda byłoby nie skorzystać.

Aż przez tydzień Warszawa świętuje Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W tym roku muzea, kina, teatry, biblioteki publiczne, ośrodki sportu i rekreacji, podmioty prywatne oraz organizacje pozarządowe przygotowały dla seniorów z okazji ich święta specjalną ofertę.

– W trakcie Warszawskiego Tygodnia Seniora każdy znajdzie coś dla siebie – zapowiada Joanna Dolińska-Dobek, wicedyrektor miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych. – Przez cały tydzień będzie można uczestniczyć w wykładach, warsztatach, projekcjach filmowych, wycieczkach, przedstawieniach, koncertach i wystawach w kilkudziesięciu miejscach w Warszawie. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

Cieszę się, że w Warszawie tak wiele się dzieje dla nas, osób starszych – mówi Marek Bryłowski, wiceprzewodniczący Warszawskiej Rady Seniorów.

Zainteresowani historią Warszawy będą mogli uczestniczyć w wycieczkach i spacerach tematycznych z przewodnikiem, m.in. po Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, poznać czar dawnych kawiarni czy Kolejowe Odolany, spacerując po terenach dawnej drogi warszawsko-wiedeńskiej. Będzie można również bezpłatnie zwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Warszawskiej Pragi, Bibliotekę Uniwersytecką, Centrum Nauki Kopernik, czy na co dzień niedostępne Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Kolejna ciekawa inicjatywa to „Wzorcowe Mieszkanie Seniora” na Bielanach z możliwościami, jakie oferują projektanci i producenci wyposażenia, aby pozostać jak najdłużej aktywnym i niezależnym w swoim mieszkaniu. Pałac Kultury i Nauki w wybrane dni zaprasza na Taras Widokowy i wystawę historycznych eksponatów. Warszawskie kina i teatry uczestniczące w Tygodniu Seniora przygotowały specjalną ofertę - tańsze bilety na seanse filmowe i przedstawienia teatralne.

Osoby lubiące aktywność fizyczną również znajdą coś dla siebie. Ośrodki sportu i rekreacji proponują m.in. bezpłatne zajęcia z aquaaerobiku, gimnastyki, nordic walking. Korzystanie z basenu będzie kosztowało symboliczną złotówkę. Przez cały tydzień w wybranych miejscach będą bezpłatne badania. Każdego dnia w innej dzielnicy będzie można spotkać się ze specjalistami i sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej, glukozy oraz zmierzyć ciśnienie, zbadać słuch i skonsultować wybór aparatu słuchowego.

Warto wybrać się również na wykłady m.in. o żywieniu w chorobach metabolicznych, e-bankowości, bezpieczeństwie w sieci oraz na warsztaty językowe, komputerowe, decoupage czy ćwiczenia pamięci. 

Warszawski Tydzień Seniora zakończy się 2 października piknikiem w Ogrodzie Saskim. W alejkach parkowych instytucje miejskie, firmy i organizacje pozarządowe przedstawią swoją ofertę skierowaną do seniorów. Oprócz bezpłatnych badań i konsultacji będzie działał plenerowy Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora, w którym doradcy udzielą porad dotyczących obsługi tabletu lub smartfonu. Podczas dancingu do tańca zachęcać będzie DJ Vika.

W 2015 r. w Warszawie mieszkało 463,3 tys. osób powyżej 60 lat - to 26 proc. ogółu mieszkańców. 65-letni warszawiacy będą żyli dłużej niż ich statystyczni rówieśnicy z Mazowsza i kraju; odpowiednio o rok i 1,5 roku. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w Warszawie w 2050 r. liczba ludności w wieku poprodukcyjnym wzrośnie w stosunku do 2014 r. o 105,7 tys., tj. o 22 proc. Prognozowany trend wskazuje na potrzebę podejmowania działań nakierowanych na zapewnienie godnego życia warszawskim seniorom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama