Pomóż spełniać marzenia młodych osób, a przede wszystkim odpowiedzieć na Boże wezwanie.
1 października w liturgiczne wspomnienie św. Tereski z Lisieux, patronki misji, po raz czwarty rusza akcja „AdoMiS”. - Polega ona na codziennym otoczeniu dowolną modlitwą kleryków i kapłanów w krajach misyjnych. W miarę możliwości można ich wesprzeć również finansowo – wyjaśnia ks. dr Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.
Akcja uczy szacunku do kapłaństwa. Wskazuje, że duchowny przyjmuje święcenia dla całego Kościoła powszechnego, a nie tylko dla siebie. Uświadamia, że są kraje, w których ksiądz do wiernych dojeżdża raz na dwa miesiące czy raz na pół roku. Pokazuje, że młody człowiek może w ogóle wybrać bycie księdzem. - Bywają takie rejony świata, gdzie mężczyzna jest traktowany jako ten, który ma dawać życie, budować dom i zajmować się rodziną. Jeśli młody chłopak mówi, że chce żyć w celibacie i służyć Kościołowi, to w niektórych wspólnotach jest wyrzucany na margines społeczeństwa. Rodzina się go wyrzeka. Pomoc Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła jest czasami jedyną możliwą udzielaną seminarzyście – mówi ks. Będziński.
Aby przystąpić do akcji najprościej jest wejść na stronę internetową http://adomis.missio.org.pl, na której można wypełnić elektroniczną deklarację. Określa się w niej czy adopcja ma charakter stały czy jednorazowy, indywidualny czy grupowy oraz ewentualnie wpisuję kwotę przekazywanej ofiary. Można też zadzwonić pod nr tel. tel. 22 536 90 31 lub napisać list na adres: Papieskie Dzieło Misyjne, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.
Wsparcie duchowe seminarzystów polega na odmówieniu każdego dnia dowolnie wybranej modlitwy w ich intencji
Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość
Wsparcie w ramach „AdoMiS” od 4 lat przeznaczone jest dla seminarium św. Jana Marii Vianneya w diecezji Moramanga na Madagaskarze oraz św. Augustyna w diecezji Iquitos w Peru. W pierwszym studiuje 50 kleryków, a w drugim 22. Otrzymane środki finansowe idą na materiały dydaktyczne i wyżywienie, a w przypadku niektórych seminarzystów również na odzież i buty. Pieniądze są wykorzystywane także na rozbudowę i remonty ośrodków. - Rocznie udaje się nam uzbierać ok. 60 tys. dolarów. Fundusze przekazane do tej pory przeznaczyliśmy m.in. na odnowienie kaplicy i powstanie biblioteki – wyjaśnia ks. Będzyńki. I jednocześnie wskazuje na korzyści jakie płyną dla ofiarodawców. - Seminarzyści pamiętają o nas w modlitwie. Przysyłają zdjęcia i krótkie świadectwa mówiące o tym, że dzięki pomocy Polaków mogą studiować, a w przyszłości stać się kapłanami – przekonuje.
Akcja „AdoMiS” zakorzeniona jest w Papieskim Dziele św. Piotra Apostoła, które na świecie opiekuje się 75 tys. seminarzystami oraz 6,5 tys. nowicjuszami i nowicjuszkami. Wesprzeć ją można również przez zakup koszulek okolicznościowych i misyjnych krzyżyków dla bierzmowanych. Od 2015 r. do akcji „AdoMiS” dołączyła inicjatywa „Misyjny Bukiet” skierowana do księży diakonów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby oraz do nowożeńców i jubilatów. Polega ona na zachęceniu zapraszanych gości, aby kwotę przeznaczoną na zakup kwiatów przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów.