Przez cały tydzień od 1 do 8 października w wielu miastach w Polsce odbywać się będą nabożeństwa pod wspólnym hasłem "Umrzeć z nadziei". Liturgii ekumenicznej w archikatedrze warszawskiej w sobotę 1 października o godz. 20 przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.
O modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach prosił papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu tego roku. - W odpowiedzi na apel ojca świętego zachęcamy wszystkich, aby w pierwszym tygodniu października włączyli się w modlitwę za uchodźców oraz wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy im pomagać - piszą organizatorzy - Wspólnota św. Idziego.
Modlitwy będą odmawiane zwłaszcza w intencji uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy, ale także wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli bezpieczne schronienie.
W Warszawie liturgii ekumenicznej w archikatedrze warszawskiej 1 października o godz. 20 przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. Poprzedzi ją planowane na godz. 19.30 spotkanie na pl. Zamkowym, podczas którego będzie można usłyszeć, jaki jest stosunek chrześcijan do uchodźców i jak konkretnie można im pomóc. Głos zabiorą Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska, o. Jacek Gniadek SVD, dyrektor Ośrodka Migranta Fu Shenfu oraz Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant'Egidio.
Wspólnota św. Idziego (Wspólnota Sant'Egidio) powstała w Rzymie w 1968 roku, na fali Soboru Watykańskiego II. Dziś jest to ruch ludzi świeckich, do którego należy ok. 60 tys. osób zaangażowanych w ewangelizację i służbę ubogim w 75 krajach.
Wszystkie wspólnoty św. Idziego żyją tą samą duchowością, a fundamenty charakteryzujące drogę Wspólnoty to: modlitwa, która towarzyszy życiu Wspólnoty i każdego z jej członków; przekazywanie Ewangelii; solidarność z ubogimi; ekumenizm - poprzez przyjaźń i modlitwę poszukiwanie jedności pomiędzy chrześcijanami całego świata oraz dialog, który Sobór Watykański II wskazuje jako drogę pokoju i współpracy pomiędzy religiami, sposób życia oraz metodę pojednania w konfliktach.