Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Warszawski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • KURIE
    • HISTORIA DIECEZJI
    • VARSAVIANA

Najnowsze Wydania

  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
warszawa.gosc.pl → Warszawskie wiadomości → Mieszkanie jak marzenie

Mieszkanie jak marzenie przejdź do galerii

Opuszczane kuchenne szafki, kanapa, z której łatwo wstać i łazienka ze specjalną ubikacją. Na Bielanach powstało wzorcowe mieszkanie dla seniorów.

- Na rynku istnieją produkty, które w znaczny sposób mogą uczynić życie osób starszych lub niedomagających wygodniejszym - mówi Agnieszka Cieśla  
- Na rynku istnieją produkty, które w znaczny sposób mogą uczynić życie osób starszych lub niedomagających wygodniejszym - mówi Agnieszka Cieśla
Joanna Jureczko-Wilk/ Foto Gość

Najważniejsze, żeby mieszkanie było słoneczne, ciepłe i z windą, ewentualnie na parterze. Marzenia seniorów o wygodnym mieszkaniu nie są wygórowane. Ale kiedy zobaczą lokum przy ul. Wrzeciono 2, zapragną czegoś więcej.

Prowadząca projekt  "U siebie mimo wieku" architekt i urbanistka dr Agnieszka Cieśla podkreśla, że osoby starsze chcą jak najdłużej być samodzielne i mieszkać we własnym mieszkaniu. Dla osób bez najbliższej rodziny, samotna egzystencja jest wręcz koniecznością. Można im ją ułatwić.

- Na rynku istnieją produkty, które w znaczny sposób mogą uczynić życie osób starszych lub niedomagających wygodniejszym. Brak jest jednak wystarczających możliwości, by ich producenci mogli je zaprezentować przyszłym odbiorcom. Dlatego stworzyliśmy Wzorcowe Mieszkanie Seniora. To pierwszy w Polsce przykład realnego, kompletnego, dedykowanego seniorom mieszkania. Pokazuje jak funkcjonalny projekt połączony z przemyślanym doborem produktów i usług, może stać się przyjazną przestrzenią - mówi Agnieszka Cieśla.

Wymarzone mieszkanie dla seniora znajduje się na Bielanach, w miejscu dobrze skomunikowanym, nieopodal stacji metra Wawrzyszew,  w pobliżu sklepów. Dotarcie na piąte piętro nie stanowi żadnego problemu, bo nowoczesny blok wyposażono w rampy, windy i głośnomówiące domofony. Na powierzchni 52 m.kw. znajduje się salon z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka i przedpokój z garderobą, która ma mechanizm ułatwiający korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi.

- Mieszkanie zaprojektowaliśmy dla hipotetycznych użytkowników: mężczyzny poruszającego się na wózku i kobiety z objawami demencji. Przyjęte rozwiązania mają ułatwić im życie codzienne i umożliwić opiekę nad współmałżonkiem - podkreśla projektantka.

Krzesła wyposażone są w uchwyty na kule. Można też do nich dopiąć kieszeń na drobiazgi i stolik   Krzesła wyposażone są w uchwyty na kule. Można też do nich dopiąć kieszeń na drobiazgi i stolik
Joanna Jureczko-Wilk/ Foto Gość
Kuchenne szafki mają w dolnych partiach wgłębienia, ułatwiające dojazd osoby na wózku. Wózek swobodnie mieści się też pod regulowanym kuchennym blatem. Dzięki rozwiązaniom duńskiej firmy, górne szafki można elektrycznie opuścić i wygodnie z nich skorzystać.

Stół i krzesła są szerokie, solidne, z podłokietnikami i uchwytami na kule. Można do nich doczepić kieszeń na drobne przedmioty, na przykład na pilota do telewizora. Wyjątkowo wygodna kanapa ma nieco krótsze siedzisko i jest tak skonstruowana, żeby siadający nie "zapadał się" i łatwo mógł wstać. Dla osób z kłopotami z pamięcią, projektanci przygotowali specjalny zegar z dużym  wyświetlaczem, który oprócz daty i godziny podaje też porę dnia.

Na ścianach salonu i sypialni wiszą obrazy, które nie tylko zdobią. Namalowane na specjalnej materii, modelują akustykę pomieszczenia.

 - Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba głośno włączać telewizora, żeby dobrze słyszeć fonię - dodaje Agnieszka Cieśla. 

W sypialni oprócz regulowanych pilotami łóżek ze specjalistycznymi materacami, znajdziemy szafy, dostępne do osób poruszających się na wózkach oraz lampę bez żarówek, której klosz oświeca pomieszczenie łagodnym, rozproszonym światłem. Wzdłuż ściany zamontowano przypodłogową listwę z oświetleniem, która pozwoli starszym osobom bezpiecznie poruszać się nocą.

Najwięcej "specjalistycznego sprzętu" zamontowano w łazience. Na stosunkowo małej powierzchni umieszczono ubikację z funkcją bidetu, co bardzo ułatwia dbanie o higienę osobistą. Tradycyjny brodzik zastąpiono prysznicem i zamontowanym na ścianie ruchomym siedziskiem. 

 - Podłoga jest wyłożona specjalną antypoślizgową terakotą, dzięki czemu nawet mokra nie stwarza zagrożenia pośliźnięcia się i upadku - zaznacza projektantka.

Szeroka, wygodna umywalka z dodatkowymi uchwytami, również jest ruchoma. Można bez przeszkód podjechać pod nią wózkiem albo w razie potrzeby przesunąć, żeby zrobić miejsce dla opiekuna. Nad nią, na ścianie na stałe zamontowano suszarkę do włosów. Regulowane lustro można skierować tak, by przejrzała się w nim osoba siedząca na wózku. W łazience znajdziemy też szafkę - taboret, którą można przysunąć do umywalki i wygodnie na niej usiąść. 

W mieszkaniu zamontowano poręcze, klimatyzację i oczyszczacze powietrza.  - Najbardziej zachwycił mnie balkon - duży, przestronny, z przeszkloną balustradą. Widać z niego lasek Lindego i plac zabaw. W samym mieszkaniu też jest dużo wolnego miejsca i łatwo się poruszać między meblami - mówi pani Anna, która choć sama walczy ze skutkami wylewu, przyjechała z  Muranowa zobaczyć wzorcowe mieszkanie.

Pierwszym zwiedzającym lokum się podobało, wszyscy pytali jednak: ile to kosztuje?

 - Do tradycyjnego wyposażenia mieszkania trzeba dodać około 50 tys. zł - odpowiadała oprowadzająca Agnieszka Cieśla.

Koszty są tak wysokie, ponieważ większość zastosowanych rozwiązań nie jest dostępna w seryjnej produkcji. Wytwarzane są na konkretne zamówienie i najczęściej trzeba je sprowadzać z zagranicy. Na czternaście firm, które wzięły udział w urządzaniu wzorcowego mieszkania, zgłosiły się tylko dwie polskie.

 - Mamy nadzieję, że to się zmieni, że polscy projektanci i producenci dostrzegą rosnące zapotrzebowanie na tego typu produkty dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ten rynek będzie się zwiększał, bo przecież nasze społeczeństwo się starzeje - zaznacza projektantka.

 

 

« ‹ 1 › »
Mieszkanie dla seniora

Foto Gość DODANE 29.09.2016

Mieszkanie dla seniora

​Na Bialanach, przy ul. Wrzeciono można obejrzeć wzorcowe mieszkanie dostosowane do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnością ruchową.  
oceń artykuł Pobieranie..

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

|

GOSC.PL

publikacja 29.09.2016 21:47

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj

Polecane w subskrypcji

  • Przepis na kampanię. Co decyduje o zwycięstwie w wyborach?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Przepis na kampanię. Co decyduje o zwycięstwie w wyborach?
  • „Tutaj nawet na spacer nie można wyjść swobodnie”. Jak Caritas pomaga w Jemenie
    • Świat
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Tutaj nawet na spacer nie można wyjść swobodnie”. Jak Caritas pomaga w Jemenie
  • George Weigel dla „Gościa Niedzielnego”: Przyszłość świata może istnieć bez Chrystusa, ale będzie to przyszłość bardzo ponura
    • Rozmowa
    • ks. Rafał Skitek
    George Weigel dla „Gościa Niedzielnego”: Przyszłość świata może istnieć bez Chrystusa, ale będzie to przyszłość bardzo ponura
  • Czy Alternatywa dla Niemiec zostanie zdelegalizowana? Polska nie ma powodów, by jej kibicować
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Czy Alternatywa dla Niemiec zostanie zdelegalizowana? Polska nie ma powodów, by jej kibicować
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X