Nowy numer 25/2018 Archiwum

Świat niszczy życie

– Modlimy się za wszystkich, którzy fałszywie wyobrażają sobie, że można swoje osobiste problemy „załatwiać” kosztem niewinnego istnienia ludzkiego. Kosztem czyjegoś życia poprawiać status swojego – mówił abp H. Hoser.

To była „oddolna inicjatywa” kilku świeckich osób, a w samo południe 3 października praska katedra zapełniła się po brzegi. Kiedy w centrum Warszawy kobiety ubrane na czarno sunęły z transparentami: „Nie dla władców macic”, w tramwajach w kierunku Pragi pojaśniało bielą.

Na Eucharystię, koncelebrowaną przez abp. Henryka Hosera SAC i kilkunastu księży, przyszli aktorzy, dziennikarze, rodziny z małymi dziećmi, ubrane na biało młode kobiety, a także sporo mężczyzn. W homilii biskup warszawsko-praski mocno zaznaczył, że każdy człowiek obdarzony tchnieniem nieśmiertelności jest obrazem Boga, dlatego szacunek dla życia – także tego jeszcze rozwijającego się pod sercem matki – jest podstawą naszego istnienia osobistego, społecznego i wszelkiego porządku międzynarodowego. – Jeżeli choć raz zakwestionujemy, zrelatywizujemy wartość życia ludzkiego i prawo każdego człowieka do istnienia, wówczas wszystko staje się możliwe, włącznie z piekłem na ziemi – ostrzegł biskup. Dodał również, że w sytuacji dramatycznych wyborów i ostrej publicznej dyskusji, z jaką mamy teraz do czynienia, pomija się dziecko, które jest przecież najważniejsze. – Liczą się dramaty, oczekiwania, emocje, uczucia, ale nie ma dziecka, bo nie daliśmy mu prawa do życia. Czy zdajemy sobie sprawę z dramaturgii tego, co przeżywamy, z konsekwencji, jakie będziemy ponosić?! – pytał hierarcha, prosząc o modlitwę za tych, którzy pobłądzili. – Ten świat niszczy życie w sposób niewyobrażalny. Rocznie ginie co najmniej 50 mln istnień ludzkich. Ktoś za to odpowie! Ten świat za to zapłaci – mówił abp Hoser, dodając, że na sądzie ostatecznym naszymi świadkami będą nie tylko aniołowie, ale i dzieci, którym odebrano prawo do życia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma