Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ks. Emil Parafiniuk pozostanie przy ŚDM

Wzorcowo kierował Centrum ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej, teraz przygotuje polską młodzież do spotkania z papieżem w Panamie w 2019 roku.

W przygotowaniu tegorocznych Światowych Dni Młodzieży był niestrudzony. Świetny organizator, wulkan energii i pomysłów, a jednocześnie bardzo dbający o to, by ŚDM były dla młodych autentycznym przeżyciem duchowym. I w diecezji warszawsko-praskiej to się udało. Teraz ks. Emil Parafiniuk pokieruje Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM. Jego nominacja została zatwierdzona podczas 374. Zebrania Plenarnego KEP, które zakończyło się dziś w Warszawie.

- W pracy z młodzieżą najbardziej cenię autentyczność, wielką ofiarność i chęć do wspólnego działania. Zaś Kościół może uczyć się od młodych ludzi spontaniczności i wielkiego entuzjazmu - mówi ks. Emil, który w nowej roli pokieruje przygotowaniami do kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Emil Parafiniuk jest kapłanem diecezji warszawsko-praskiej. Urodził się w 1983 r. w Węgrowie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 2008 r. z rąk biskupa Stanisława Kędziory. W 2014 r. ukończył studia licencjackie z zakresu teologii duchowości na UKSW w Warszawie.

Od 2009 r. pełni funkcję asystenta Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej. W 2013 r. został mianowany sekretarzem Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. W latach 2010-2015 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej. W latach 2013-2016 kierował Centrum Światowych Dni Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej.

Od 2014 r. ks. Parafiniuk jest też konsultorem Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży i referentem kurii diecezjalnej warszawsko-praskiej ds. jedności chrześcijan. Od maja 2016 r. pełni funkcję koordynatora Europejskiego Centrum Powołaniowego (EVS) i sekretarza Komisji CCEE ds. Powołań. We wrześniu 2016 r. przyjął funkcję diecezjalnego duszpasterza powołań i dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM zostało utworzone w 1999 r. decyzją ówczesnego sekretarza generalnego KEP bp. Piotra Libery. Do głównych zadań biura należało przygotowanie udziału polskiej młodzieży w kolejnych edycjach spotkań młodych. W latach 2013-2016 KBO ŚDM koordynowało projekt Bilet dla Brata, peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży w polskich diecezjach oraz wspierało realizację programu trzyletnich przygotowań duchowych i organizację Dni w Diecezjach.

Dyrektorem KBO ŚDM w latach 1999-2016 był ks. Grzegorz Suchodolski, który podczas 374. Zebrania Plenarnego KEP poprosił o zwolnienie z tej funkcji, w związku z przyjęciem 1 października br. urzędu proboszcza katedry w Siedlcach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama