UKSW stanie się atrakcyjnym miejscem realizacji szans i inspiracji naukowców, oferującym coraz szersze możliwości rozwoju studentom – powiedział rektor ks. prof. Stanisław Dziekoński inaugurując nowy rok akademicki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego obyła się 7 października br. w Auli Jana Pawła II na kampusie przy ul. Dewajtis. Poprzedziła ją Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Wielkiego Kanclerza Wydziałów Nauk Kościelnych UKSW, który również wygłosił do zgromadzonych profesorów i studentów homilię.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, reprezentanci biznesu, władze uczelni warszawskich i ogólnopolskich, oraz studenci, przede wszystkim pierwszego roku, których wybrani przedstawiciele złożyli uroczyste ślubowanie akademickie.
Ksiądz Rektor przemówienie otwierające rok akademicki poświęcił wyzwaniom nowej kadencji 2016-2020. Podkreślił jednocześnie już dokonane osiągnięcia naszego uniwersytetu, opartego „na trwałych i niezmiennych wartościach, a równocześnie odpowiadającego wymogom teraźniejszości i przyszłości”. Do najważniejszych sukcesów zaliczył: nową jakość procesów kształcenia i rozwój nauki, w wyniku którego powstały nowoczesne i interdyscyplinarne centra laboratoryjne, w tym jeden z najnowocześniejszych symulatorów transportu samochodowego, zdobycie przez kolejne wydziały uprawnień do doktoryzowania i habilitowania oraz stworzenie nowych kierunków studiów, czy wybudowanie Centrum Edukacji Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej, na bazie którego we wrześniu br. otwarte zostało Niepubliczne Przedszkole UKSW. Fundatorem tego dzieła jest prywatny inwestor – firma „Profbud”.
Rektor wspomniał o wzroście potencjału naukowo-badawczego i dydaktycznego uczelni, który został dostrzeżony przez różne instytucje publiczne i prywatne oraz ośrodki naukowe, co zaowocowało szeregiem umów o współpracy. Jednym z ostatnio podpisanych jest list intencyjny o współpracy z Uniwersytetem w Oxfordzie. W planach jest stworzenie na UKSW Centrum Kompetencji w zakresie nowych technologii informacyjnych oraz powołanie z Oxfordem studiów MBA i doktoranckich.
Tegoroczny wykład inauguracyjny pt. „Telemedycyna we współczesnej opiece zdrowotnej” wygłosił prof. dr. hab. n. med. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Przedstawiając wielokrotnie nagradzany międzynarodowy program: Widzę, Słyszę, Mówię, opowiedział o historii telemedycyny i jej roli we współczesnej diagnostyce.