Nowy numer 33/2018 Archiwum

Wiara to integralny element formacji człowieka

Po raz 88. w kościele św. Anny zainaugurowany został rok akademicki. Wzięli w nim udział rektorzy warszawskich uczelni oraz studenci. Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- Przeżywamy tę inaugurację szczególnie. Nie jest ona czymś "dodanym” do tych inauguracji, które przeżywaliśmy w tym tygodniu, ale ważnym i potrzebnym elementem całej formacji człowieka. Ona nie może zamknąć się tylko w edukacji, dydaktyce, ona musi być integralnie związana z troską o duszę człowieka, duchowość przyszłego pracownika, magistra. Ale także z troską o głęboką refleksję etyczną, która jest dzisiaj tak ważna, bo czasy, w których żyjemy, są dużo bardziej skomplikowane - powiedział kard. Nycz.

W homilii zwrócił uwagę na fundamentalną potrzebę każdego człowieka, jaką jest zapotrzebowanie na prawdę. Dodał, że jest wiele sytuacji, które krępują przekazywanie Bożego słowa. - Takim krępowaniem słowa Bożego jest z naszej strony brak odwagi, wszechobecna cenzura obyczajowa, która mówi, co wypada, a co nie lub autocenzura, kiedy mówimy to, co jest przyjemne, co nam się podoba, co jest poprawne - mówił kardynał.

Zachęcił także do przyjęcia prostych zasad, które dziś daje nam Pismo Święte. - Byśmy potrafili służyć człowiekowi, unikając tego, co jest roszczeniowością, brakiem dziękczynienia, i tego wszystkiego, co w naszym wnętrzu krępuje słowo Boże, ogranicza takie inicjatywy, które chcą je głosić - podkreślił kaznodzieja.

W inauguracyjnej Mszy św. wzięli udział rektorzy warszawskich uczelni, studenci oraz duszpasterze akademiccy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma