Nowy numer 44/2020 Archiwum

Modlitwa za duszę Wajdy

Msza żałobna za Andrzeja Wajdę zostanie odprawiona we wtorek 18 października w kościele ojców dominikanów przy ul. Freta w Warszawie. Następnego dnia urna z prochami reżysera spocznie na cmentarzu na Salwatorze w Krakowie.

Żałobna liturgia rozpocznie się w warszawskim kościele ojców dominikanów (ul. Freta 8/10) o godz. 15 – poinformował ks. Andrzej Luter, przyjaciel rodziny. Urna z prochami Zmarłego zostanie wystawiona w tymże kościele o godz. 14.

Następnego dnia, w środę 19 października o 14.30, w kościele ojców dominikanów w Krakowie (ul. Stolarska 12) zostanie odprawiona Msza św. pożegnalna. Rodzina Zmarłego prosi, o nie składanie kwiatów i wieńców oraz o przeznaczanie datków na rzecz hospicjów onkologicznych. Szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

Pogrzeb na cmentarzu na krakowskim Salwatorze będzie miał charakter wyłącznie prywatny.

Andrzej Wajda zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 90 lat. Był laureatem m.in. Złotej Palmy w Cannes i zdobywcą Oscara.

Jego filmy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. Do kanonu sztuki filmowej weszły jego ekranizacje dzieł polskiej literatury m.in. "Popioły" Żeromskiego, "Wesele" Wyspiańskiego, "Panny z Wilka" Iwaszkiewicza, "Pana Tadeusza" Mickiewicza czy "Ziemię obiecaną" Reymonta.

Jego ostatni film "Powidoki" przedstawia historię Władysława Strzemińskiego, wybitnego artysty i teoretyka sztuki, który sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Polska premiera filmu odbędzie się w styczniu przyszłego roku.

Andrzej Wajda był nagradzany w kraju i za granicą. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej – Oscara za całokształt twórczości. W latach 1989-1991 reżyser zasiadał w Senacie. Był także Kawalerem Orderu Orła Białego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama