Dobiega końca wystawa rzeźb prof. Gustawa Zemły "Wrota Miłosierdzia", zorganizowana przez Biuro Promocji Sztuk oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Tylko do końca października w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej trwać będzie niezwykła wystawa rzeźb prof. Gustawa Zemły "Wrota Miłosierdzia". Organizatorzy zapraszają na finisaż - spotkanie podsumowujące prawie czteromiesięczną ekspozycję, które odbędzie się 19 października, o godzinie 18 w nowej siedzibie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście, ul. Dziekania 1 (obok katedry).
Ekspozycja "Wrota Miłosierdzia" to pokaz czterech cyklów płaskorzeźb prof. Gustawa Zemły: „Wrota do przeszłości” – nawiązującego do Starego Testamentu, „Droga krzyżowa” (Nowy Testament – Męka i Zmartwychwstanie Jezusa), „Ave Maria” oraz „Caritas”, który jest artystyczną refleksją odnoszącą się do uczynków miłosierdzia.
Uzupełnieniem prezentacji głównej są wolnostojące rzeźby, m.in.: "Dłonie" - ekspresyjny symbol wołania o ratunek, modlitwy o Boże miłosierdzie wprowadzający w narrację ekspozycji, "Piłat (Autoportret)", "Chusta Weroniki", czy "Ks. Jerzy Popiełuszko". Są też przedstawienia kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Wincentego Frelichowskiego, św. Matki Teresy, czy model pomnika św. Jana Pawła II.
Jak podkreślają kuratorzy wystawy, twórczość Gustawa Zemły wpisuje się w obecny w sztuce światowej dialog pomiędzy wartościami a człowiekiem przemijającym, przechodzącym; opowiada o dialogu pomiędzy stworzeniem a Stwórcą. Znany z monumentalnych realizacji pomnikowych Zemła wypowiada się na wystawie w formach małych, kameralnych, nie znanych szerszej publiczności; z reguły przechowywanych w jego warszawskiej pracowni.
W finisażu weźmie udział autor, profesor Gustaw Zemła, który prawdopodobnie osobiście będzie oprowadzać po wystawie. Ponadto słowo wprowadzające wygłoszą: bp Michał Janocha, przewodniczący Komisji ds. Kultury i Dziedzictwa Narodowego Episkopatu Polski oraz dr hab. Hanna Jelonek dziekan Wydziału Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas "finisażu" będzie można kupić album ze zdjęciami płaskorzeźb G. Zemły z cyklu Caritas.