Nowy numer 43/2020 Archiwum

Szpital Południowy za 3 lata

309-łóżkowy szpital powstanie u zbiegu ul. rtm. Pileckeigo i Indiry Gandi. Będzie służył głównie mieszkańcom południowych dzielnic – Ursynowa i Wilanowa, ale także pacjentom z Mazowsza. Miasto podpisało właśnie umowę z wykonawcą.

O konieczności budowy tego szpitala mówi się od 20 lat. Był on także elementem kampanii wyborczej obecnej prezydent Warszawy już w 2008 r. - Do podpisania tej umowy drogę mieliśmy wyboistą, ale pokonaliśmy przeciwności i tak jak obiecałam, szpital będzie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wykonawcą prac będzie konsorcjum składające się ze spółek: Erbud S.A.,  Strabag Spółka  z o.o., Strabag AG i Ed. Züblin AG. Szpital Południowy będzie się składał z trzech pięciokondygnacyjnych budynków. Na dachu jednego z pawilonów zlokalizowane będzie lądowisko helikopterów przystosowane dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W założeniach projektowych w budynku A (z wejściem głównym od ul. Pileckiego) na parterze będzie znajdować się przychodnia szpitalna z poradniami: chirurgiczną, ortopedyczną,  kardiologiczną,  ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, urologiczną i nefrologiczną,  diabetologiczną, gastroenterologiczną, dermatologiczno-wenerologiczną oraz z izbą przyjęć. I piętro będzie przeznaczone na funkcjonowanie laboratorium analitycznego oraz działu rehabilitacji z fizjoterapią i hydroterapią. Na piętrze II znajdą się oddziały szpitalne: ginekologii, położniczy, łóżka noworodkowe i neonatologiczne oraz blok porodowy. III piętro to oddział chirurgii ogólnej.

Szpital Południowy za 3 lata   Tomasz Gołąb /Foto Gość W  budynku B (z wejściem od ul. I. Gandhi) – parter to m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy. Na I piętrze znajdzie się administracja oraz dział badań czynnościowych i dział endoskopii. II piętro przeznaczone zostanie na funkcjonowanie oddziału kardiologii i oddziału geriatrii. Na III piętrze znajdzie się blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

W budynku C (z wjazdem od strony budynku Instytutu Hematologii i Transfuzjologii) na poziomie -2 znajdzie się parking i pomieszczenia techniczne, a poziom -1 pomieści centralną szatnię i zaplecze magazynowo-techniczne. Na I piętrze zaplanowano oddział psychiatryczny i odcinek obserwacyjny. Na II piętrze funkcjonować będzie oddział wewnętrzny, III piętro pomieści oddział ortopedii, a  na piętrze IV, jak w pozostałych budynkach, rozlokowane zostaną pomieszczenia techniczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama