Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wygrał Polskę na fortepianie

Msza św., panel dyskusyjny, spacer śladami artysty, wystawa plenerowa, warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży, pokaz etiud filmowych, konkursy radiowe i oczywiście koncerty. W ten sposób fundacja „Ave arte” uczci 156. rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego.

W ramach tegorocznego festiwalu w Filharmonii Narodowej, Łazienkach Królewskich, na Zamku Królewskim i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina zaprezentują się artyści z Kanady, Szwajcarii, Francji i Meksyku.

Polskę reprezentować będą m.in. soliści i chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Dorota Miskiewicz, Konstanty Andrzej Kulka i Włodzimierz Nahorny. Oprócz wybitnych dzieł Paderewskiego będzie można wysłuchać kompozycji F. Chopina, S. Moniuszki, K. Lipińskiego, K. Szymanowskiego, J.S. Bacha, F. Martina, J. Straussa II, A. Honeggera czy W.A. Mozarta.

Festiwal rozpocznie się koncertem pianisty Huberta Rutkowskiego, który zagra na sprowadzonym do Polski specjalnie na tę okazję fortepianie Bösendorfera z 1882r. Instrument był własnością Teodora Leszetyckiego, nauczyciela Paderewskiego. Dokładnie w dniu urodzin kompozytora, 6 listopada, w archikatedrze św. Jan Chrzciciela zostanie odprawiona Msza św., a spod hotelu Bristol wyruszy spacer warszawskimi śladami kompozytora. Będzie w nim uczestniczył aktor kreujący postać samego Paderewskiego.

Dzień później odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem muzykologa Jana Popisa, redaktor naczelnej miesięcznika „Stolica” Ewy Kielak-Ciemniewskiej oraz pianisty Pawła Kowalskiego. Na 8 listopada zaplanowane są koncerty dla dzieci i młodzieży. Wyjątkowym gościem będzie zespół harmonijek ustnych „Animato”, który po raz pierwszy na świecie, zaprezentuje na tych instrumentach utwory Paderewskiego. W Dniu Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz wygłosi laudację o Paderewskim.

Festiwalowi będzie towarzyszył pokaz krótkich etiud filmowych opracowanych przez studentów ASP i przegląd filmów dokumentalnych w reż. Wiesława Dąbrowskiego. Przewidziane też konkursy radiowe dla słuchaczy Polskiego Radia o artystycznych i dyplomatycznych dokonaniach Paderewskiego.

Do 13 listopada w Łazienkach Królewskich prezentowana będzie wystawa plenerowa „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie”, która ukaże fotografie pochodzące głównie ze zbiorów Muzeum Paderewskiego w Morges w Szwajcarii, Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago, Polsko-Amerykańskiego Muzeum w Port Washington oraz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie http://www.ignacyjanpaderewski.com/.

Rezerwacji bezpłatnych kart wstępu na wszystkie koncerty można dokonać pod nr. tel. 606 386 687 i 660 407 618 lub via mail: rsvp@avearte.pl.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama