4 listopada mijają trzy lata działalności Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. W tym czasie zarejestrowano 900 tys. zgłoszeń. Najwięcej, bo aż 580 tys. dotyczyło próśb o informację, pozostałe to interwencje oraz inicjatywy warszawiaków.
Centrum, jako jedno z niewielu na świecie, zapewnia mieszkańcom całodobowy kontakt z urzędem przez siedem dni w tygodniu, za pośrednictwem telefonu 19115, portalu www.warszawa19115.pl, aplikacji mobilnej Warszawa 19115, maila, czatu i mediów społecznościowych.
Wdrożenie innowacyjnych metod komunikacji umożliwiło przekaz kompleksowej i jednolitej informacji dotyczącej usług świadczonych przez warszawski samorząd, a także monitorowania sposobów i statusów realizacji spraw. Mieszkańcom dało to oszczędność czasu poprzez ograniczenie konieczności osobistego kontaktu z Urzędem. Od początku działania Warszawa 19115 przyjętych zostało blisko 900 tys. zgłoszeń. Najwięcej, bo aż 580 000 było próśb o informację, pozostałe sprawy to interwencje oraz inicjatywy mieszkańców. W tym roku do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 wszystkimi kanałami kontaktu dziennie wpływa ok. 1500 zgłoszeń.
Sprawy, z jakimi mieszkańcy najczęściej zgłaszają się do Warszawa 19115, to pytania o komunikację miejską, o sprawy urzędowe oraz zgłoszenia interwencyjne, takie jak źle zaparkowane samochody, nielegalne wysypiska, czy uszkodzenia jezdni i zieleni. Wszystkie zgłoszenia są rejestrowane w systemie, a ich realizacja jest monitorowana do czasu wyjaśnienia sprawy. Usługa nie obejmuje natomiast zgłoszeń dotyczących zagrożenia zdrowia i życia.
W ostatnim roku na popularności bardzo zyskuje aplikacja mobilna Warszawa 19115 – wykorzystywanie tej drogi komunikacji wzrosło o prawie 250 proc. w stosunku do 2015 roku. Od kwietnia służy mieszkańcom jej nowa, udoskonalona wersja. Jest ona bardziej intuicyjna w obsłudze, z większą liczbą kategorii zgłoszeń oraz interaktywną mapą, na której można sprawdzić wszystkie aktualne interwencje, jakie wpłynęły do Warszawa 19115. W aplikacji można także zgłosić swój pomysł na zmiany w mieście, a przez zakładkę Budżet Partycypacyjny zapoznać się z dotychczasowymi projektami oraz włączyć się do wyborów w kolejnych edycjach budżetu.
Innowacyjnym w skali kraju projektem jest także dostępna w aplikacji mobilnej i na portalu nowa usługa - Warszawski System Powiadomień. Poprzez System, na bieżąco zgodnie z preferencjami użytkownika (dzielnica, temat), wysyłane są powiadomienia push lub sms, z informacjami z różnych obszarów życia miasta i pracy samorządu. System automatycznie przesyła również komunikaty o lokalnych zagrożeniach.
Z okazji 3. urodzin Warszawy 19115 w najbliższych dniach Pałac Kultury i Nauki będzie podświetlony na pomarańczowo, a na profilu Warszawy na portalu społecznościowym Facebook będzie konkurs dla mieszkańców.