Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Przymierze

Nowe dzieło Michała Lorenca powstało specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej.

W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej, zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej.

Koncelebrze będzie przewodniczyć Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, homilię zaś wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki.

Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się prapremierowe wykonanie dzieła Michała Lorenca - utworu symfonicznego "Przymierze".

- Przymierze to rodzaj układu zawartego między silnym i słabym, powstałym z woli silnego - mówi kompozytor o tytule utworu. - Świątynia jest znakiem wdzięczności nas, słabych wobec Stworzyciela. Znakiem pojednania i pokoju.

Zamysłem kompozytora i jednocześnie osób odpowiedzialnych za kształt nagrania tego dzieła było osiągnięcie najwyższej jakości muzycznej i produkcyjnej. Dlatego do współpracy zaproszono jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie - London Symphony Orchestra, a samo nagranie orkiestry zostało zrealizowane w jednym z najsłynniejszych studiów nagraniowych - Abbey Road w Londynie. LSO w studio Abbey Road poprowadził brytyjski dyrygent Lee Reynolds.

Druga część nagrań muzycznych (chóry i soliści) została zrealizowana w studiach S1 i S4 Polskiego Radia. Wzięli w nich udział soliści: Katarzyna Laskowska (sopran), Robert Pożarski (kantor, śpiewak specjalizujący się w muzyce gregoriańskiej i dawnej), Adam Strug (śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog), a także Małgorzata Szarlik-Woźniak (skrzypce), Marta Maślanka (cymbały), Mohammad Rasouli (ney), Damian Marat (trąbka), Michał Woźniak (kontrabas).

Realizatorem nagrań jest Rafał Paczkowski jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku, który współpracuje z Michałem Lorencem od wielu lat, i który jako jeden z nielicznych ma doświadczenie w prowadzeniu nagrań właśnie w Abbey Road Studios.

Michał Lorenc to jeden z najwybitniejszych współczesnych, polskich kompozytorów. Napisał muzykę do ponad 180 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli  teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA.

Kompozytor pięciokrotnie zdobywał główną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za ścieżkę dźwiękową do filmów: "Psy” (1992), "Prowokator” (1995), "Bandyta” (1997), "Przedwiośnie” (2001), "Wszystko będzie dobrze” (2007).

 W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się kompozycje Lorenca do filmu "Różyczka” oraz dokumentu "Jan Paweł II. Szukałem was...”.

W maju tego roku Michał Lorenc został uhonorowany Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt powstał z inicjatywy Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Płyta ukaże się zarówno w wersji CD, jak i na winylu oraz cyfrowej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma