Chcemy wspólnie dbać o obecność teologii w uniwersyteckich debatach, wzajemnie się wspierać i uczyć się od siebie – napisali we wspólnej deklaracji teologowie różnych wyznań chrześcijańskich. Biorą oni udział w dwudniowej konferencji w Warszawie.
Chcemy wspólnie dbać o obecność teologii w uniwersyteckich debatach, wzajemnie się wspierać i uczyć się od siebie – przekonują we wspólnej deklaracji teologowie różnych wyznań chrześcijańskich. Biorą oni udział w dwudniowej, ekumenicznej konferencji w Warszawie: dziś na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a jutro w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Uroczystość łączy się z jubileuszem dwóch wieków istnienia Uniwersytetu Warszawskiego.
Wydział teologiczny był jednym z pięciu wydziałów założonej w 1816 roku stołecznej Alma Mater. Pierwszym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego był duchowny – ks. prof. Wojciech Szweykowski. W okresie międzywojennym obok Wydziału Teologii Katolickiej zaistniały także Wydział Teologii Ewangelickiej oraz Studium Teologii Prawosławnej. Dwudniowa wspólna konferencja oraz deklaracja jest pierwszą taką inicjatywą wydziałów teologicznych obu uczelni. Teologowie chrześcijańscy chcą w ten sposób podkreślić uprawianie od 200 lat tej akademickiej dyscypliny nauki w Warszawie.
"Świętowanie 200-lecia warszawskiej teologii uniwersyteckiej posiada dziś wymiar ekumeniczny. Jako społeczność akademicka obu Wydziałów wspólnie i solidarnie świadczymy, iż nie ma teologii bez trudu wypełniania Jezusowej modlitwy o jedność Jego uczniów (J 17, 11). Teologia przyczynia się do przebaczania, pojednania oraz jedności wszystkich chrześcijan. Teologia chrześcijańska chce jednocześnie służyć wszystkim ludziom, bez względu na ich kulturową i religijną tożsamość czy światopogląd. Zobowiązani 200-letnią tradycją teologii akademickiej w Warszawie pragniemy wspólnie dbać o jej twórczą obecność w debacie naukowej tworzącej Uniwersytet" - podkreślają w Deklaracji jej autorzy. Wyrażają też przekonanie o szczególnej roli teologii w świecie współczesnym i w uniwersytetach, bowiem teologia poszukuje odpowiedzi na pytanie o miejsce i rolę człowieka we współczesnym świecie. Sygnatariusze Deklaracji zauważają też, że teologia broni człowieka przed sprowadzaniem go do jedynie wymiaru materialnego i spełnia rolę kulturotwórczą. Teologia chrześcijańska chce służyć wszystkim ludziom, bez względu na ich kulturową i religijną tożsamość czy światopogląd – piszą w Deklaracji naukowcy.
Deklarację podpisali dziekani obydwu wydziałów teologicznych: ks. prof. Piotr Tomasik (UKSW) oraz prof. Jerzy Ostapczuk (ChAT). Genezę opublikowanego dziś dokumentu przedstawił prof. Jakub Slawik (ChAT), a jej treść dr Jarosław Sobkowiak (UKSW) – prodziekani wydziałów.