Nowy numer 48/2022 Archiwum

Drzwi miłosierdzia otwórz nam

Zakończenie Roku Jubileuszowego w obecności ikony "Brama Miłosierdzia".

W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela ikona zostanie powitana w niedzielę 20 listopada o godz. 10.30. Wkrótce potem, o godz. 11 uroczystej Mszy św. - dziękczynieniu za Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia będzie przewodniczył bp Rafał Markowski.

W tym czasie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, będzie na konsystorzu i uroczystościach zakończenia Roku Miłosierdzia w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka.

- Z dziękczynieniem patrzę na to, co dokonało się w Polsce i archidiedieczji warszawskiej w Roku Miłosierdzia. Jego dopełnieniem będzie obecność w archikatedrze warszawskiej ikony "Brama Miłosierdzia" z Jarosławia, przy której będziemy dziękować Bogu za wszystkie owoce Roku Miłosierdzia a równocześnie powierzać Miłosierdziu Bożemu wszystkie sprawy, które są przed nami - podkreśla kard. Nycz.

Ikona „Brama Miłosierdzia” przedstawia Matkę Bożą trzymającą Jezusa. Widnieje nad nią napis „Myłoserdia Dwery otwery nam” („Drzwi miłosierdzia otwórz nam”).

Wizerunek łaskami słynącej Ikony „Bramy Miłosierdzia”, który na co dzień czczony jest w greckokatolickiej cerkwi w Jarosławiu zawędrował w najodleglejsze zakątki świata. Papież Franciszek dowiedział się o niej od kaznodziei Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessy OFMCap., który prowadził dla papieża w zeszłym roku rekolekcje adwentowe. Tydzień wcześniej rekolekcjonista otrzymał kopię tej Ikony od biskupów na Ukrainie, na zakończenie rekolekcji, które dla nich prowadził.

Ikona „Brama Miłosierdzia” pochodzi z XVII wieku, powstała najprawdopodobniej przed 1640 r. i niemal od razu zasłynęła łaskami, o czym świadczyły liczne wota. Pierwotnie znajdowała się w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Jarosławiu. 17 sierpnia 1747 r. została przeniesiona do nowej miejskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego.

Dwadzieścia lat temu, decyzją papieża Jana Pawła II cudowny wizerunek został koronowany a uroczystość, której 18 sierpnia 1996 r. przewodniczył papieski legat kard. Achille Silvestrini, ówczesny prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, zgromadziła na jarosławskim Rynku kilka tysięcy wiernych oraz biskupów grecko- i rzymskokatolickich.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy