Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pomysł na upadające muzeum

Muzeum Techniki zamieni się w Narodowe Centrum Nauki i Techniki. Czy pomoże to zadłużonej placówce?

- Uratujemy zadłużone Muzeum Techniki i Przemysłu poprzez powołanie Narodowego Centrum Nauki i Techniki - zapowiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Nową instytucję będą współfinansować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naczelna Organizacja Techniczna (NOT jest organizatorem Muzeum Techniki i Przemysłu) jako akces do przedsięwzięcia wniesie swoje ekspozycje i zbiory. Wicepremier poinformował, że obecnie realizacja tej inicjatywy jest na etapie "decyzji międzyministerialnej".

- W tej sprawie z panem premierem Mateuszem Morawieckim i z panem premierem Jarosławem Gowinem dogadaliśmy się bez zbędnej zwłoki, zwłaszcza że miasto Warszawa nie chce przejąć odpowiedzialności za to muzeum" - mówił P. Gliński. Przypomniał m.in., że władze Warszawy chciały jedynie umorzyć dług Naczelnej Organizacji Technicznej, tymczasem Muzeum Techniki i Przemysłu potrzebuje stałego wsparcia.

- Szkoda, że władze Warszawy nie chciały być czwartym udziałowcem, bo ja zaproponowałem współprowadzenie razem z miastem tego muzeum, ale już nie będziemy do tego wracali. Teraz liczymy na to, że władze miasta wywiążą się ze swoich obietnic i umorzą dotychczasowy dług Naczelnej Organizacji Technicznej, a my po podpisaniu umowy na pewno będziemy w stanie utrzymać tę instytucję - zapewnił minister kultury.

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce - Muzeum Techniki i Przemysłu od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu br. zarząd Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Na początku listopada odbyła się pikieta pracowników muzeum pod hasłem "Oddamy muzeum w bardzo dobre ręce"; przekonywali oni, że w przypadku likwidacji placówki na bruku może znaleźć się 15 tys. eksponatów - dorobek polskiej i światowej techniki.

Prowadząca warszawskie muzeum techniki Naczelna Organizacja Techniczna dostawała środki z ministerstwa nauki na działalność upowszechniającą naukę w ramach konkursu; środki przyznawano na podstawie złożonego wniosku. Wniosek NOT złożyła także w tym roku, wystąpiła o wsparcie w wysokości 5 mln zł, jednak wniosek ten nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia dla placówki.

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki. 

 O kłopotach muzeum czytaj także: Nie-jestesmy-placem-zabaw

Galeria: Muzeum-Techniki

Komentarz: Muzeum-bezdomne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama