Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nie przeszkadzajcie im przychodzić do Mnie

III Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych odbyła się na warszawskich Bielanach.

Już po raz trzeci w w domu rekolekcyjnym „Dobre Miejsce” spotkali się katecheci pracujący w szkołach specjalnych – z osobami z różnymi niepełnosprawnościami. Prawie 100 osób przyjechało z różnych stron Polski, aby wysłuchać wykładów, wziąć udział w warsztatach, wspólnie się modlić, a przede wszystkim dzielić pomysłami i wspierać w szkolnych trudnościach.

Konferencja rozpoczęła się od Mszy św. pod przewodnictwem ks. dr. Marka Przybylskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitarnej Warszawskiej. Hasłem tegorocznego spotkania było „Katecheza to nie wszystko...”. Tematyka wykładów dotyczyła seksualności osób z niepełnosprawnością (ks. Krzysztof Sosna z Uniwersytetu Śląskiego), możliwości ogólnego usprawniania uczniów podczas lekcji religii (prof. Lidia Klaro Celej). Nie zabrakło również miejsca na refleksję Ks. Jana Ujmy o roli proboszcza w pracy katechetycznej i współpracy ze szkołą specjalną. Jak co roku uczestnicy chętnie dzielili się swoimi materiałami i pomysłami na zajęcia – "giełda pomysłów" przeciągnęła się do późnych godzin nocnych.

Ważnym elementem konferencji były warsztaty podczas których uczestnicy w małych grupach mogli pogłębiać wiedzę z zakresu komunikacji alternatywnej, pracy z dzieckiem z autyzmem oraz poznać zasady Katechezy Dobrego Pasterza. Wyjątkowym powodzeniem cieszyły się pełne świątecznych inspiracji warsztaty plastyczne. Ks. Stanisław Jurczuk przedstawił uczestnikom konferencji całościowy program wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, proponowany przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Podczas Mszy św. na zakończenie konferencji kardynał Kazimierz Nycz zachęcił katechetów do dawania świadectwa miłości Boga do człowieka w swojej codziennej pracy. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili uczniowie z niepełnosprawnością ze szkoły przy ul. Karolkowej. Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną konferencję w listopadzie 2017 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama