Nowy numer 44/2020 Archiwum

Miasto w twoich rękach

1 grudnia rusza czwarta edycja budżetu partycypacyjnego. 61 milionów złotych w naszych rękach.

W drugiej i trzeciej edycji budżetu partycypacyjnego wygrało aż pięć pomysłów Arety Wasilewska-Gregorowicz. W tym Plac Zabaw Dla Dorosłych, który otwarty zostanie 5 grudnia przy ul. Rakuszanki. Na ponad 400 m2 powstały urządzenia zabawowe przystosowane dla dorosłych: huśtawka wieloosobowa, duże krzesło z kółkami gimnastycznymi oraz zjazdem strażackim, siedzisko – palenisko z dwoma huśtawkami wahadłowymi, „komoda z szufladami” z której można zjechać dorosłą zjeżdżalnią. Plac jest oświetlony i ogólnodostępny. Razem z planowanym Fitness Parkiem kosztować ma 277 tys. zł.

- Wiem, że to spełnienie cichych marzeń wielu ludzi dorosłych, którzy trochę tęsknią za latami nieskrępowanych dziecięcych szaleństw – mówi mama czwórki dzieci.

Budżet partycypacyjny, nazywany także obywatelskim to sposób na włączenie mieszkańców w decyzje o wydawaniu wspólnych pieniędzy. Każda warszawska dzielnica przeznacza na to kilka milionów złotych. Od 2014 r. warszawiacy zdecydowali o podziale ponad 136 mln zł, wybierając do realizacji 1750 projektów. W tym roku, w czwartej edycji budżetu obywatelskiego do podziału jest ponad 61 mln zł.

- Budżet partycypacyjny na dobre przyjął się w Warszawie. W ciągu trzech lat na pomysły innych mieszkańców zagłosowało już blisko 500 tys. osób. Powstają nowe place zabaw, plenerowe siłownie, ławki, chodniki, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, dodatkowa zieleń, ścieżki rowerowe. Zrealizowaliśmy także warsztaty w domach kultury, dzielnicowe festiwale, zajęcia sportowe, kursy pierwszej pomocy – wymienia Justyna Piwko, koordynator budżetu partycypacyjnego w Warszawie.

Miasto w twoich rękach   Justyna Piwko, koordynator budżetu partycypacyjnego w Warszawie ze słoiczkiem miodu z wilanowskiej pasieki, która powstała w ramach jednego z budżetów Tomasz Gołąb /Foto Gość Aktualnie z pierwszej edycji budżetu zrealizowanych zostało 316 projektów (94 proc.). W drugiej powstało już 67 proc. projektów. Dzięki zmianom wprowadzonym w miejskiej aplikacji mobilnej Warszawa 19115 warszawiacy mogą sprawdzić stan realizacji projektów. Poprzez zakładkę Budżet Partycypacyjny, można na mapie sprawdzić projekty, które powstały w danej okolicy. 1 grudnia ruszył nabór projektów do budżetu partycypacyjnego, które zostaną zrealizowane w 2018 r.

- Pracujemy właśnie nad aplikacją. Chcemy, by wypełnienie formularza było tak proste jak wypowiedzenie słów, które przyświecają tegorocznej edycji: „Powiedz czego potrzebujesz” – mówi Marek Jezierski z miejskiego Centrum Komunikacji Społecznej.

Projekty można zgłaszać do 23 stycznia 2017 r. korzystając m.in. z pomocy urzędników. Swój pomysł warto opisać przez formularz elektroniczny na stronie: twojbudzet.um.warszawa.pl. To ułatwi jego późniejsze modyfikacje i poprawki. Ale można złożyć go też na formularzu dostępnym w urzędach dzielnic. W pierwszej połowie marca odbędą się dyskusje o pomysłach, a w drugiej połowie czerwca – głosowanie. Zwycięzców poznamy do 14 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama