Nowy numer 2/2021 Archiwum

Na Siekierkach można uzyskać odpust zupełny

W raz z końcem listopada pijarzy rozpoczęli Kalasantyński Rok Jubileuszowy. W sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach można uzyskać odpust zupełny.

Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami (spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach ojca świętego) przez cały Rok Jubileuszowy.

Kalasantyński Rok Jubileuszowy rozpoczął się 27 listopada z okazji 400. rocznicy powstania Zakonu Pijarów i 250. rocznicy kanonizacji założyciela – św. Józefa Kalasancjusza. Hasłem Jubileuszu są słowa: „Głosić, przemieniać, wychowywać”.

Zakonną wspólnotę powołał do życia papież Paweł V brevem "Ad ea per quae” 6 marca 1617 roku. Najpierw wspólnota nosiła nazwę: Kongregacja Paulińska Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych. Następnie Papież Grzegorz XV brevem "In Supremo Apostolatus” z 18 listopada 1621 roku podniósł Kongregację do rangi zakonu o ślubach uroczystych, a papież Grzegorz XV brevem "Sacri apostolatus ministerio” z 31 stycznia 1622 roku zatwierdził Konstytucje Zakonu, napisane przez św. Józefa Kalasancjusza.

Charyzmatem pijarów jest edukacja. W Polsce zakonnicy prowadzą szkoły w siedmiu miastach: w Bolesławcu, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Poznaniu i Warszawie. Kształci się w nich łącznie ponad 3,5 tys. uczniów. Pijarzy od lat prowadzą także placówki edukacji nieformalnej: centra kultury, świetlice, kluby sportowe i dzieła wspomagające: fundacje, stowarzyszenie, wydawnictwo. Zakonnicy są także organizatorami Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży.

W Warszawie na Siekierkach działa Szkoła Podstawowa, Publiczne Gimnazjum i Przedszkole Kolegium Zakonu Pijarów.

Jubileusz został zainaugurowany 27 listopada, w Dniu Opieki św. Józefa Kalasancjusza, w Rzymie, w Domu Generalnym Zakonu i w kościele św. Pantaleona. W Polsce pijarzy rozpoczęli świętowanie 26 listopada w Krakowie, w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej. Rok Jubileuszowy zakończy się 27 listopada 2017 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama