Nowy numer 48/2023 Archiwum

Parasol modlitwy dla dzieci z Aleppo

W ramach XV edycji charytatywnej akcji Polskiego Radia "Choinki Jedynki" celebryci malowali świąteczne obrazy. Dochód z licytacji dzieł zostanie przeznaczony na wsparcie podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacji im. Brata Alberta ks. Isakowicza-Zalewskiego.

Na białym płótnie naszkicowana choinka, a nad nią parasol. To pomysł na świąteczne dzieło lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. - Dzieci w ogarniętym wojną Aleppo nie będą obchodzić spokojnych świąt. Parasol to modlitwa, która będzie je chronić. Modlitwa ma ogromną siłę, one w to wierzą, proszą o nią. Dlatego będziemy modlić się o pokój w Syrii - mówi Darek Malejonek. I dodaje: Nie mam talentu, ale za to duże chęci. Mam nadzieję, że to zwróci uwagę na to, co dzieje się w Aleppo, a szczególnie na sytuację dzieci.

Sala konferencyjna Polskiego Radia zamieniała się w artystyczną pracownię. Przedstawiciele świata kultury, nauki i sportu w ramach akcji "Choinki Jedynki” malowali obrazy pod hasłem "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia". Koncepcje na świąteczne dzieła były różne, od tradycyjnych motywów świątecznych i religijnych po artystyczną awangardę. - To nie jest do końca świąteczny obraz, ale obraz użyteczny. Na czarnym tle będą wypisane cytaty z książek, które mnie szczególnie dotknęły, zainspirowały do pracy nad rolą - mówiła Agnieszka Więdłocha.

Prace stworzone przez Przyjaciół Radiowej Jedynki zostaną zlicytowane na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji im. Brata Alberta. Podobnie jak w zeszłym roku honorowy patronat nad akcją sprawuje małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda.

- Polskie Radio poza misją kulturotwórczą wypełnia także misję społeczną. Akcja "Choinki Jedynki”, która prowadzona jest od 15 lat, jest jednym z działań na rzecz potrzebujących - mówiła prezes Polskiego Radia dr Barbara Stanisławczyk. I dodała: - Cieszę się, że w akcję włączają się znani ludzie, by dzielić się tym, co mają najlepszego - talentem i sercem.

Parasol modlitwy dla dzieci z Aleppo   Koncepcja prof. Karola Myśliwca to połączenie narodzenia w starożytnym Egipcie ze współczesnością Agata Ślusarczyk /Foto Gość


  W radiowej siedzibie pojawili się m.in. Czesław Lang, Oktawia Nowacka, Krzysztof Hołowczyc, Jolanta Fajkowska, Justyna Bargielska, Wojciech Żołądkowicz, Andrzej Mastalerz i Agata Piotrowska-Mastalerz, Olgierd Łukaszewicz, Lucyna Malec, Barbara Kurdej-Szatan, Edyta Herbuś, Agnieszka Więdłocha, Barbara Krafftówna, prof. Karol Myśliwiec, Zbigniew Cierniak, Danuta Muszyńska-Zamorska, Małgorzata Kalicińska, Ewa Ziętek, Jacek Pałkiewicz, Andrzej Haliński, Szymon Bobrowski, Maciej Gudowski, Rafał Brzozowski, Darek Malejonek, Dawid Kwiatkowski.

Wszystkie prace Przyjaciół Radiowej Jedynki będzie można kupić podczas aukcji organizowanych od 5 do 9 grudnia na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia ("Cztery Pory Roku", godz. 9.00-11.55). Obrazy, które zwyciężyły w konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży, będzie można licytować podczas wielkiego finału akcji w sobotę 10 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy