Nowy numer 49/2020 Archiwum

Dostaniesz 400 zł na żłobek

Ratusz chce ufundować 400-złotowe bony żłobkowe na prywatny żłobek, klub malucha czy dziennego opiekuna. Warunek? Trzeba zrezygnować z miejsca w kolejce do publicznej placówki.

W Warszawskim Klubie dla Rodzin, prowadzonym na Pradze przez Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „SZANSA” Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła nowy projekt wsparcia rodziców z dziećmi w wieku żłobkowym. To warszawski bon żłobkowy wynoszący 400 zł.

- Mam nadzieję, że ten projekt wzmocni poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a co za tym idzie, wpłynie na decyzję o posiadaniu dzieci. Chcę w ten sposób też pomoc rodzicom w ich szybkim powrocie na rynek pracy – podkreśla prezydent stolicy.

Bon pozwoli na stworzenie dzieciom opieki dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb. To rodzic będzie decydował, na jaką formę przeznaczy bon – na prywatny żłobek, klub malucha czy dziennego opiekuna. Warszawski bon żłobkowy będzie wynosił 400 zł miesięcznie na dziecko, od rozpoczęcia 13. miesiąca do ukończenia 3. roku życia.

Finansowe wsparcie będą mogli otrzymać rodzice, którzy: pracują, mieszkają w Warszawie i płacą tu podatki, nie przebywają na urlopie wychowawczym,i  których dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku. Trzeba też spełniać kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny miesięcznie.

Otrzymując bon rodzice równocześnie muszą zrezygnować z miejsca lub z ubiegania się o miejsce w żłobku publicznym lub dofinansowanym przez miasto.

- Szacujemy, że w przyszłym roku z tej formy wsparcia może skorzystać ponad 4 tysiące rodzin. Na ten cel ratusz przeznaczy w 2017 r. ponad 7 mln zł. Szczegółowe zasady określi uchwała wprowadzona w I kwartale 2017 r. - podkreśla Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego ratusza.

Od 2011 r. ratusz dofinansowuje kluby dla rodzin, w których mamy, ojcowie, babcie, dzieci mogą korzystać m.in. ze spotkań ze specjalistami, zajęć edukacyjnych, warsztatów grup wsparcia dla dorosłych. Obecnie jest ich 30. Każdego roku przybywa miejsc dla najmłodszych w żłobkach, dzięki budowie placówek, systemowi „opiekuna dziennego”. Punkt opiekuna dziennego to miejsce, w którym jedna wykwalifikowana osoba ma pod opieką piątkę dzieci w wieku od roku do trzech lat. W Warszawie 27 opiekunów zajmuje się 135 dziećmi. Ratusz wykupuje także miejsca w żłobkach niepublicznych.

- Teraz zapewniamy ponad 6300 miejsc dla najmłodszych warszawiaków. To dwa razy więcej niż w 2006 r. W Warszawie w ciągu dziesięciu lat powstało 26 żłobków, w tym 10 miniżłobków. Do 2018 roku przybędzie jeszcze 2300 miejsc m.in. dzięki budowie żłobków. Są to na przykład 3 żłobki na Białołęce, 2 na Bemowie, 2 na Ursynowie, po jednym żłobku w Wawrze, na Bielanach, Woli, Targówku, Mokotowie, Pradze-Południe, Żoliborzu, Wesołej i Ursusie - zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama