Nowy numer 21/2018 Archiwum

Niedziela statystyczna na Pradze

Średnio niewiele ponad jedna czwarta mieszkańców parafii w diecezji warszawsko-praskiej uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Jest jednak parafia, gdzie w niedzielę w kościele stawiają się prawie wszyscy.

Na prośbę Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, 16 października Kościół w Polsce liczył wiernych uczestniczących w tym dniu w niedzielnej Mszy św. i przystępujących do Komunii świętej.

Badania praktyk religijnych Polaków (dominicantes i communicantes) prowadzone są od roku 1980. Diecezja warszawsko-praska opublikowała jego wyniki.

W skali całej diecezji w tym dniu do kościoła przyszło 28,7 proc. mieszkańców. Spośród obecnych w kościele Komunię św. przyjęło 46,3 proc.

Jeśli przypatrzymy się dekanatom i poszczególnym parafiom wyniki są zróżnicowane. Najwyższą frekwencję z 21 dekanatów odnotowano w rejonach Stanisławowa (41,9 proc.) oraz Mińska Mazowieckiego - św. Antoniego z Padwy (40,3 proc.).

W obu dekanatach znajdują się parafie, które pod względem frekwencji okazały się rekordzistkami. W statystyczną niedzielę na Mszę św. do kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Wojciecha BM w Poświętnem przyszło 94,7 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu z 77, 3 proc. frekwencji znalazła się parafia św. Kazimierza Królewicza w Grzebowilku.

Jak zaznaczają autorzy badania, dane mogą niekiedy dziwić, bo odzwierciedlają stosunek uczestników Mszy św. do całej społeczności parafii, przez co mało liczebne ośrodki mogą pod tym względem wypadać lepiej od wielkomiejskich, chociaż w tych ostatnich liczba osób w kościele jest o wiele większa.

Najgorzej pod względem frekwencji sytuacja przedstawia się w parafiach: św. Patryka w Warszawie na Gocławiu (11,8 proc.) oraz św. Jadwigi na Bródnie (12,6 proc.) i św. Jakuba Apostoła na Tarchominie (16,3 proc.).

Ponad połowa uczestników Mszy św. przystępuje do Komunii św. w dekanatach: rembertowskim (55,9 proc.) i wołomińskim (50,9 proc.). Niewiele mniej w kobyłkowskim (49,5 proc.). Parafie o najwyższym wskaźniku communicantes to: Chrystusa Miłosiernego w Zabrańcu (77,5 proc.) i NMP Matki Kościoła w Ostrówku (73,6 proc.).

16 października najmniej wiernych przystąpiło do Komunii św. w parafiach: Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie-Lewandowie (27,9 proc.), MB Częstochowskiej w Gwizdałach (28,8 proc.) oraz św. Jana Chrzciciela i św. Wojciecha BM w Poświętnem (29,1 proc.), która przodowała pod względem frekwencji.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma