Nowy numer 47/2020 Archiwum

Przyjaciółka trędowatych

Dr Helena Pyz odznaczona nagrodą "Pro Dignitate Humana" polskiego MSZ.

Świecka misjonarka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, lekarka trędowatych dr Helena Pyz otrzymała prestiżową nagrodę „Pro Dignitate Humana”, przyznawaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Laureatka od prawie 30 lat pracuje w Indiach, kierując jako jedyny lekarz Ośrodkiem Rehabilitacji Trędowatych „Jeevodaya”.

W uzasadnieniu MSZ napisał, że dr Pyz otrzymuje tę nagrodę „za pełne poświęcenie i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz za niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowanie godności ludzkiej”.

W laudacji szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podkreślił niezwykłe zasługi polskiej lekarki, która - jak powiedział - „wraz z zespołem przyuczonych przez siebie paramedyków rokrocznie udziela ok. 10 tys. porad lekarskich i wykonuje drobne zabiegi medyczne. Podczas swojej pracy wykryła i podjęła leczenie 7 tys. nowych przypadków trądu. Jest też jedynym lekarzem dla kilkunastu tysięcy trędowatych z okaleczeniami, którzy nie mają możliwości rozpoczęcia leczenia w innych placówkach”.

Odbierając nagrodę doktor Helena Pyz stwierdziła, że przywracanie pacjentom godności ma dla niej kluczowe znaczenie.

- Jestem szczęśliwa z przyznania mi nagrody «Pro Dignitate Humana». Zwykła służba lekarska osobom dotkniętym trądem została zauważona – powiedziała w Radiu Watykańskim. - Mam przywilej i radość, że osoby odrzucone, niechciane, znajdujące się na obrzeżach życia społecznego, pozwoliły mi dotykać swoich ran: tych fizycznych, ale też psychicznych i duchowych - dodała.

Laureatka zapewniła, że dla niej nagroda ta "jest podkreśleniem, jak ważna jest godność człowieka również dla innych". Wyraziła też nadzieję, że "ci, którzy będą o tym słyszeli, zauważą, jak ważne jest docenienie każdej istoty ludzkiej, gdyż godność człowieka mierzy się od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci, od dziecka-niemowlęcia do niedołężnego starca potrzebującego pomocy". - Ufam, że właśnie ten moment, kiedy polską lekarkę nagradzają takim pięknym odznaczeniem, będzie inspiracją dla innych - powiedziała na zakończenie dr Pyz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama