Nowy numer 48/2020 Archiwum

Czy umiemy rozpoznać Chrystusa? Żywa szopka na Pradze

- Betlejemski żłóbek uświadamia nam, że Bóg obecny jest pośród swojego ludu - powiedział abp Henryk Hoser podczas poświęcenia żywej szopki, która - zgodnie z tradycją - stanęła obok katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze.

W obszernej, ocieplanej drewnianej stajence, obok gipsowych postaci Świętej Rodziny, w tym roku znalazły się osiołki, kozy i owieczki. Zwierzęta pochodzą z pobliskiego Ogrodu Zoologicznego.

Biskup warszawsko-praski przypomniał, że tradycja budowania szopek sięga czasów św. Franciszka z Asyżu. – U podstaw tego pomysłu leżały słowa proroka Izajasza, który pisał, że „wół rozpoznaje swojego Pana, a osioł żłób swojego właściciela” – powiedział abp Hoser.

Zwrócił przy tym uwagę, że w przeciwieństwie do zwierząt, wielu ludzi nie potrafi dziś rozpoznać Tego, który przychodzi do nas w tajemnicy chleba i osobie drugiego człowieka.

Ordynariusz warszawsko-praski życzył wszystkim dobrego przygotowania się do świąt Narodzenia Pańskiego. – Niech będzie to dla nas czas prawdziwej, Bożej radości, którą będziemy dzielić z całym stworzeniem – powiedział.

Wokół katedry odbyły się także przedświąteczny kiermasz i degustacja potraw wigilijnych. Z kolei miłośnicy muzyki w świątyni mogli wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu Orkiestry Pawła Kosa-Nowickiego.

Organizatorem całego przedsięwzięcia był Urząd Dzielnicy Praga-Północ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama