Po raz pierwszy w 9-letniej historii tych największych na świecie ulicznych jasełek liczba miejsc w Polsce, w których odbędzie się Orszak, przekroczy pół tysiąca. Tym razem Orszak odbędzie się pod hasłem Pokój i Dobro.
Do roli jednego z mędrców szykuje się Kacper Miziołek, najmłodszy z dotychczasowych mężczyzn, którzy grali w ciągu 8 lat jednego z królów. To on będzie jednym z 1545 koronowanych głów, która pokłoni się po raz kolejny przed Świętą Rodzinę, w którą wcielą się w tym roku Elżbieta i Wojciech Przybylscy z Józefowa, rodzice 6-miesięcznego Krzysia.
W 2017 r. ulicami polskich miejscowości przejdzie aż 515 orszaków. Dodatkowo 21 orszaków Trzech Króli będzie miało miejsce za granicą. Tegoroczny Orszak rozpocznie się od przypomnienia dramatu mieszkańców Aleppo i wezwania do pomocy potrzebującym. Na początku warszawskiego Orszaku uczestnicy odśpiewają kolędę „Jezus Malusieńki", której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Kolęda, którą na Placu Zamkowym wykona Violetta Brzezińska, towarzyszy akcji "Rodzina Rodzinie" organizowanej przez Caritas Polska.
W tym roku scenariusz Orszaku nawiązuje do początków dziejów, opisanych w Starym Testamencie. Uczestnicy wyruszą wraz z Trzema Królami w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy - pasterze narodów - będą poszukiwać Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Życiu Człowieka w Raju - zapowiada rzecznik Orszaku, Jolanta Skwarek.
Królowie, podczas swej wędrówki do Stajenki zobaczą upadek pierwszych ludzi - Adama i Ewy oraz odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać dzieła Pańskie, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, Narodzonego w Żłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze wraz ze swoimi zwierzętami.
Hasło tegorocznego orszaku, "Pokój i Dobro" nawiązuje do osoby św. Franciszka z Asyżu - średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Święty Franciszek był również twórcą pierwszej bożonarodzeniowej szopki. Do opowieści o Bożym Narodzeniu Święty zaangażował zwierzęta: woła i osła, co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek.
Scenariusz Orszaku czerpie również z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice "Laudato si" zwraca uwagę na piękno stworzenia. Wzywa również do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom.
- W haśle Pokój i Dobro zawiera się również dewiza Orszaku. Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki - podkreśla rzecznik Orszaku.
Największy Orszak przejdzie ulicami Warszawy. Jasełka rozpoczną się 6 stycznia w samo południe, modlitwą Anioł Pański na Placu Zamkowym, a następnie barwny orszak przejdzie na Plac Piłsudskiego. Tam Mędrcy, a wraz z nimi mieszkańcy stolicy, oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. W pobliżu Stajenki dzieci będą mogły zobaczyć różnorodne zwierzęta: wielbłądy, lamy, alpaki, osła, owce, kozy, a także koguty, króliki, koty i gołębie.
W ubiegłych latach warszawski Orszak gromadził dziesiątki tysięcy osób, które wędrowały za Gwiazdą śpiewając kolędy. W ten sposób kultywowana jest polska tradycja wspólnego śpiewania kolęd. W Orszaku nie ma obserwatorów, ale każdy uczestnik staje się aktorem. Pomagają w tym charakterystyczne rekwizyty Orszaku - królewskie korony. Organizatorzy przygotują w tym roku 700 tys. koron i 350 tys. śpiewników.