Nowy numer 33/2018 Archiwum

Jedynie Japończycy lepsi

Młodzi warszawiacy osiągają bardzo wysokie rezultaty według badań PISA. Podobnie jak w poprzednich latach, 15-latkowie ze stolicy należą do światowej czołówki i wyprzedzają swoich rówieśników z innych dużych miast w Europie.

Dr Maciej Jakubowski z Evidence Institute, placówki zajmującej się m.in. badaniami edukacji, obliczył wyniki ostatniego badania PISA dla Warszawy. Liczone były wyniki 15-latków z miast powyżej 1 mln mieszkańców, a więc z Polski brano pod uwagę jedynie Warszawę. Dla niektórych państw (jak Japonia, czy Niemcy) jest to średnia ze wszystkich miast powyżej 1 miliona. Wynik jest rewelacyjny, gdyż uczniowie z Warszawy są najlepsi wśród metropolii europejskich i zajmują 3. miejsce w świecie. Zdecydowanie lepsze wyniki mają jedynie uczniowie z miast Japonii. Nieznacznie wyprzedzają nas Koreańczycy.

Średnie wyniki 15-latków z miast powyżej 1 miliona mieszkańców w PISA 2015, po wyłączeniu wpływu statusu społeczno-ekonomicznego rodzin pokazują według dr. Macieja Jakubowskiego, że reforma gimnazjów min. Handkego miała sens. Warszawscy gimnazjaliści lepiej wypadają w zadaniach z rozumowania w naukach przyrodniczych, matematyce i czytaniu ze zrozumieniem. Wyniki zostały policzone po wyłączeniu wpływu statusu społeczno-ekonomicznego rodzin uczniów, a więc porównywani są uczniowie, którzy mają podobne warunki materialne i zasoby edukacyjne.Za Warszawą plasują się nie tylko Czechy, Francja, czy Irlandia, Ale także Kanada, czy Wielka Brytania.

Losowa próba PISA 2015 w Warszawie objęła 138 uczniów z 5 gimnazjów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma