Nowy numer 13/2024 Archiwum

1545 królów, 700 tysięcy koron. Orszaki przemierzają miasta

Największe na świecie uliczne jasełka ruszają w 515 miastach. W tym roku na czterech kontynentach.

Tegoroczny orszak jest pod każdym względem rekordowy. Od sześciu lat 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Orszaki przejdą ulicami polskich miast po raz 9. Aż 21 ruszy także poza granicami Polski, m.in. w Chicago i Nowym Jorku, Londynie i Berlinie, Rzymie i 4 miastach afrykańskich.

Udział w orszaku zgłosiło 1000 szkół, a uczniowie nadesłali 900 prac w orszakowym konkursie plastycznym. Do stajenek w różnych miastach ruszy w sumie 1545 królów, w tym roku pod hasłem "Pokój i Dobro". Tegoroczny Orszak rozpocznie się od przypomnienia dramatu mieszkańców Aleppo i wezwania do pomocy potrzebującym.

Na początku warszawskiego Orszaku uczestnicy odśpiewają kolędę „Jezus Malusieńki", której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Kolęda, którą na Placu Zamkowym wykona Violetta Brzezińska, towarzyszy akcji "Rodzina Rodzinie" organizowanej przez Caritas Polska.

Dla uczestników wydrukowano 700 tys. kartonowych koron i 350 tys. śpiewników. Dla tych, dla których nie wystarczy, przygotowano specjalną aplikację na telefony z androidem, z tekstem... 208 polskich kolęd.

W tym roku scenariusz Orszaku nawiązuje do początków dziejów, opisanych w Starym Testamencie. Uczestnicy wyruszą wraz z Trzema Królami w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. - Mędrcy - pasterze narodów - będą poszukiwać Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Życiu Człowieka w Raju - zapowiada Jolanta Skwarek, rzecznik Orszaku.

Królowie, podczas swej wędrówki do Stajenki zobaczą upadek pierwszych ludzi - Adama i Ewy oraz odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać dzieła Pańskie, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, Narodzonego w Żłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze wraz ze swoimi zwierzętami.

Hasło tegorocznego orszaku, "Pokój i Dobro" nawiązuje do osoby św. Franciszka z Asyżu - średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Święty Franciszek był również twórcą pierwszej bożonarodzeniowej szopki. Do opowieści o Bożym Narodzeniu Święty zaangażował zwierzęta: woła i osła, co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek.

Scenariusz Orszaku czerpie również z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice "Laudato si" zwraca uwagę na piękno stworzenia. Wzywa również do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom.

Największy Orszak przejdzie ulicami Warszawy. Jasełka rozpoczną się 6 stycznia w samo południe, modlitwą Anioł Pański na Placu Zamkowym, a następnie barwny orszak przejdzie na Plac Piłsudskiego. Tam Mędrcy, a wraz z nimi mieszkańcy stolicy, oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. W pobliżu Stajenki dzieci będą mogły zobaczyć różnorodne zwierzęta: wielbłądy, lamy, alpaki, osła, owce, kozy, a także koguty, króliki, koty i gołębie.

Drugi warszawski orszak rusza o 13.00 sprzed Domu Kultury „Świt” przy ul. P. Wysockiego 11. Trasa prowadzi ul. P.Wysockiego do ul. Bartniczej, potem ul. Wyszogrodzką do Parku Bródnowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy