Nowy numer 28/2018 Archiwum

Potrzebne ręczniki i mydła

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i miasto stołeczne Warszawa uruchamiają mobilne łaźnie dla bezdomnych. Na razie w trzech punktach stolicy.

O tym, że w Warszawie potrzebna jest łaźnia dla osób bezdomnych Rzecznik Praw Obywatelskich alarmował już prawie 10 lat temu. W ubiegłym roku miasto przygotowywało się do utworzenia takiej palcówki na Ochocie, ale sprzeciwili się jej mieszkańcy okolicznych domów.

Stanęło więc na tym, że w prawie dwumilionowej aglomeracji wciąż działa tylko jedna łaźnia dla bezdomnych - w Ośrodku „Tylko z darów miłosierdzia", przy ul. Żytniej 1. Codziennie korzysta z niej ok. 40 osób.

Mobilne łaźnie to wspólny projekt miasta i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, który wystartuje pod koniec stycznia. W specjalnie wyposażonych kontenerach bezdomni będą mogli wziąć kąpiel i w razie potrzeby przebrać się w czyste ubrania.

- To projekt pilotażowy, ale myślę, że potrzebny, bo od dłuższego czasu docierały do nas sygnały o braku łaźni w stolicy. Na początek rozstawimy trzy kontenery: przed Pałacem Kultury, na Pradze Północ i Pradze Południe i będziemy obserwowali, ile osób z nich skorzysta. Po czterech miesiącach kontenery zostaną przestawione w inne miejsca, wskazane przez miasto - mówi Renata Kęder z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W związku z uruchomieniem moblinych łaźni, praska Caritas prosi o wsparcie w postaci ręczników (także papierowych), środków czystość i do higieny osobistej, a także nowych kompletów bielizny. Dary można przynosić do siedziby Caritas przy ul. Kawęczyńskiej 49.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma