Matejko, Wyczółkowski, Chełmoński, Malczewski... Tylko do końca stycznia na Zamku Królewskim można obejrzeć najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów KUL.
Do końca miesiąca na Zamku Królewskim można oglądać wystawę „100/100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki z KUL na stulecie KUL”, która jest zapowiedzią uroczystych obchodów jubileuszu 100-lecia uczelni, przypadających w 2018 roku.
Uniwersytecka kolekcja, zapoczątkowana darowizną ks. Jana Władzińskiego w 1932 r., została zagrabiona przez Niemców w czasie II wojny światowej. Odnowiona została wraz z odradzającym się uniwersytetem. Obecnie liczy przeszło 1700 obiektów.
Na wystawie można zobaczyć obrazy i rysunki wybitnych artystów polskich, od Piotra Michałowskiego i Jana Matejki, przez Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała, Włodzimierza Tetmajera i Józefa Pankiewicza, aż po Antoniego Michalaka i Jerzego Nowosielskiego.
Znajdują się na niej również średniowieczne rzeźby (np. figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej, tzw. Złota Katarzyna z wrocławskiej kamienicy, wchodzącej w skład zabudowań klasztoru św. Katarzyny, oraz rzeźby ołtarzowe), a także porcelana z czołowych manufaktur europejskich.
Wśród prezentowanych 9 rękopisów, inkunabułów i dokumentów ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej, znajdziemy m.in.tzw. Dekret Gracjana - iluminowany rękopis, stanowiący zbiór prawa kanonicznego, zebrany przez bolońskiego mnicha Gracjana około 1150 roku oraz Rękopis lubelski, jeden z sześciu tego typu zachowanych w Polsce.
Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, między innymi cykl wykładów.