Nowy numer 33/2018 Archiwum

Królewskie ogrody się rozrosną

Noworoczne plany nowego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie.

Przemysław Mrozowski, nowy dyrektor  Zamku Królewskiego, planuje w tym roku rozpocząć odtwarzanie Ogrodów Dolnych. Inwestycja ta stanowić będzie finalny etap prac nad odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie wraz z właściwym mu kontekstem krajobrazowym i architektonicznym.

Przedsięwzięciu towarzyszyć będą archeologiczne badania wykopaliskowe. Przewidziany na dwa lata projekt, ma być finansowany z funduszy unijnych.

Wygląd odtwarzanego Ogrodu, podobnie jak oddanego w 2015 r. Ogrodu Górnego, będzie  nawiązywać do okresu dwudziestolecia międzywojennego, o czym zdecydowała obecność zachowanych u stóp skarpy okazałych reliktów (80 prawie stuletnich drzew posadzonych w geometrycznym układzie). Efekt będzie można oglądać w 2018 r. 

Kolejnym ważnym tegorocznym przedsięwzięciem będą prace konserwatorskie przy Wieży Zegarowej i wieżyczkach narożnych, mające na celu przywrócenie elewacji zachodniej Zamku Królewskiego w pełni reprezentacyjnego wyglądu (szpecił ją odpadający tynk).

Przy tej okazji nowy dyrektor myśli o stopniowej zmianie kolorystyki elewacji. Projekt rozplanowany jest na dwa lata, zakończenie prac budowlano-konserwatorskich (wewnętrznych i zewnętrznych) przewidziane jest na rok 2018.

W najbliższych miesiącach będą też prowadzone prace mniej spektakularne, ale niezbędne dla samej budowli, a mianowicie odwilgocenie ceglanych ścian Piwnicy Więziennej w Wieży Grodzkiej.

Prace archeologiczne i budowlano-konserwatorskie w otoczeniu i we wnętrzu Wieży (wykopy, izolacje, drenaże i osuszanie murów), rozpoczęte zostały w minionym roku, a ich ukończenie przewidziane jest na rok 2019. Odwilgocenie czeka też Piwnicę Książęcą.

Bardziej przyjazna i wygodna dla zwiedzających ma się stać przestrzeń recepcji, szatni i sklepów.

W latach 2017-2019 zabiegom konserwatorskim zostaną poddane kolejne trzy obrazy Marcella Bacciarellego w Sali Rycerskiej. W najbliższym roku zakończona także zostanie konserwacja balustrady w Bibliotece Królewskiej.

W ubiegłym roku Zamek Królewski w Warszawie odwiedziło  513 580 osób, z czego 410 372 osoby zwiedziły ekspozycje stałe. W ramach akcji "Darmowy listopad" propozycje Zamku przyciągnęły prawie 60 tys. gości, a bilet za 1 zł pobrano 74 211 razy.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma