Obrazek Matki Bożej przyklejony własną krwią, imbryczek z Miśny i okucia drzwi przedwojennego ratusza. Muzeum Warszawy pokaże 26 maja 7 tys. eksponatów, z ponad 300 tys. posiadanych. Każda tworzy indywidualną historię tego miasta.
Już w maju tego roku, po latach intensywnych prac modernizacyjnych, Muzeum Warszawy otworzy się dla publiczności na nowo. Wystawa główna, składająca się z oryginalnych obiektów, uczestników i świadków wielowątkowej historii miasta oraz nowy program, powitają gości w 11 odrestaurowanych kamienicach.
Obecnie projekt modernizacji Muzeum Warszawy jest już na etapie końcowym. Gotowe są wnętrza, odrestaurowano wszystkie detale pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszym, takie jak XVII-wieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Trwają prace nad realizacją pierwszego etapu wystawy głównej.
W maju otwarta zostanie pierwsza część wystawy głównej składająca się z 8 gabinetów i części towarzyszących wystawie głównej, a także wystawa czasowa i program edukacyjny. Zwiedzający będą mogli korzystać z kawiarni, biblioteki z czytelnią varsavianistyczną, kina, a także punktu widokowego. Premierę drugiej części wystawy zaplanowano na październik 2017.
- Finalizowany właśnie projekt modernizacji i konserwacji siedziby głównej Muzeum Warszawy przy staromiejskim Rynku jest ważnym momentem dla naszego miasta, jego mieszkańców i gości. Koniec tej wielkiej inwestycji kulturalnej oznacza, że już w niedługim czasie ponownie zyskamy możliwość obcowania z dziedzictwem kulturowym Warszawy i jej historią w nowej koncepcji ekspozycyjnej, a jednocześnie w zrewitalizowanych kamienicach Starówki, jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej i turystycznej mapie naszej stolicy. Szkoda, że nie udało się zdążyć z tym muzeum na Światowe Dni Młodzieży - żałuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.