Nowy numer 17/2024 Archiwum

O. Jacek Salij OP na 50-lecie kapłaństwa: "Jestem zaniepokojony"

Kilkudziesięciu dominikanów odprawiło Mszę św. z okazji jubileuszu kapłaństwa wybitnego teologa.

- Dnia by brakło, żeby wyliczyć wszystkie zasługi ks. Jacka. A chwaląc, nie wyraziłbym tego, co najbardziej istotne. Żadna laudacja tego by nie wypowiedziała - mówił w homilii współbrat z klasztoru przy ul. Freta, o. Mirosław Sander OP, podkreślając że całe życie dominikanina, o. Jacka Salija, ukazuje działanie Pana Boga i wzrost jego Królestwa. - Pan Jezus nie liczy lat ani osiągnięć duszpasterskich czy naukowych. Nie patrzy ludzką miarą: jak się ktoś modli, jak sprawuje Eucharystię, czy ma pobożnie pochyloną głowę. Dzisiejsza Ewangelia podpowiada, że ziarno zasiane w ziemi rośnie w ciszy. Nie wszystko od nas zależy. Sami możemy budować pobożne życie, ale to Jezus wrzuca w glebę naszego życia ziarno, to On daje mu wzrost. Sukces nie jest żadnym z imion Bożych. A my, uczniowie Chrystusa, czasem stajemy się zakładnikami takiego sukcesu, określanego naszymi możliwościami - dodał.

O. Jacek (Eugeniusz) Salij urodził się 19 sierpnia 1942 r. w Budach, gmina Werba, powiat Dubno na Wołyniu. W maju 1943 r. jego rodzina została wywieziona do Niemiec (Wiry k. Świdnicy), a po wojnie zamieszkała w Piławie Dolnej koło Dzierżoniowa. W młodym wieku wstąpił do dominikanów, gdzie otrzymał zakonne imię Jacek i 21 sierpnia 1958 roku złożył pierwsze śluby. W latach 1960–1967 odbył studia teologiczne w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie, które kontynuował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1971 r. uzyskał doktorat, w 1979 r. habilitację, a w 1992 r. profesurę.

Śluby wieczyste złożył 29 listopada 1964 r., zaś święcenia kapłańskie otrzymał 25 grudnia 1966 r.

- Dzięki składam Wszechmogącemu za moją 50-letnią służbę. Dziękuję wam, że z cierpliwością znosiliście tę moją posługę. Św. Grzegorz z Nazjanzu, biskup Konstantynopola z IV wieku, mówił, że życie ludzkie podobne do podróży okrętem: bywają takie, że cała droga jest znakomita, wiatry sprzyjają, a okręt może zatonąć przy samym wjeździe do portu. Bywają podróże, że mimo burz i wiatrów okręt dopłynie do portu bezpiecznie. Proszę o modlitwę, by moje dopłynięcie było bezpieczne. Jestem tym bardziej zaniepokojony, że całe moje życie wiatry mi sprzyjały - powiedział na zakończenie jubileuszowej Mszy św. jubilat.

O. Jacek Salij otrzymał od współbraci krzyż, pamiątkę po jednym z męczenników II wojny światowej.

Czym jest wiara? - odpowiada o. Jacek Salij OP
BP KEP

O. Jacek Salij jest profesorem zwyczajnym teologii, kierownikiem Katedry Teologii Dogmatycznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, konsultorem Sekcji Nauk Teologicznych w Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski, członkiem polskiego PEN Clubu. Jest także autorem kilkudziesięciu publikacji z dziedziny teologii i duchowości. W uzasadnieniu nagrody Feniks 2004 dla o. Salija podkreślono, że "jest niestrudzonym popularyzatorem wiedzy teologicznej w Polsce, a jego liczne książki oraz artykuły, szczególnie te drukowane w miesięczniku "W Drodze" - w których łączy głęboką znajomość teologii, problemów i trudności współczesnego człowieka z prawdziwie humanistyczną kulturą - dopomogły wielu ludziom w rozwiązaniu wielu problemów życiowych i odnalezieniu swej drogi do Boga".

O swoim powołaniu o. Jacek Salij opowiadał w 2005 r. w audycji dla Polskiego Radia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy