Nowy numer 3/2021 Archiwum

Potrzeba wspólnej, chrześcijańskiej inicjatywy

Mówił na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. prof. Krzysztof Warchałowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Spotkanie modlitewne organizowane przez Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania "Effatha”, warszawski oddział Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Prowincję Polską Zgromadzenia Zakonnego Orionistów w kościele św. Orione zakończyło trwający od 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W liturgii słowa wzięli udział przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prof. Krzysztof Warchałowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że teksty Pisma Świętego, zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu, ukazują jedną prawdę: "To Bóg wychodzi z inicjatywą, aby dokonać naszego zbawienia poprzez wydarzenia paschalne męki i śmierci i zmartwychwstania”.

- O ileż bardziej my, którzy jesteśmy chrześcijanami, którzy wierzymy w Jezusa Chrystusa, otrzymaliśmy tę łaskę, być może bardziej przywilej? - pytał.

Rektor praskiego seminarium przypomniał, że jako uczniowie Chrystusa otrzymaliśmy wskazówki, co mamy robić, by rzeczywiście nimi się stać. - Pamiętamy słowa, że będziemy uczniami, gdy będziemy się wzajemnie miłowali. Po tym nas poznają. Miłość oznacza wzajemny szacunek naszych wspólnot i naszych wiernych, poznanie siebie nawzajem, zrozumienie, szacunek do chrześcijan - wymieniał kaznodzieja.

- Ale to wszystko truizm. Czego nam wszystkim w tym jeszcze potrzeba ? - pytał. Zwrócił uwagę, że potrzeba tego, co w historii zbawienia pokazuje sam Bóg: inicjatywy. - To my, wierzący w Jezusa Chrystusa, to my, chrześcijanie, powinniśmy z tą inicjatywą wychodzić - mówił.

Zauważył, że pojednanie i jedność w znaczeniu doktrynalnym są właściwie czymś możliwym, bo "była tradycja każdej wspólnoty, odrębna historia, różne perypetie”. - Ale to, co najważniejsze, to żebyśmy wychodzili do siebie nawzajem z tą inicjatywą, byśmy mogli stanowić jedno i mieć poczucie, że we wszystkim jesteśmy jedną rodziną wierzących w Jezusa Chrystusa - mówił.

Na zakończenie ostatniego nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan kaznodzieja postawiał pytanie: Co już zrobiliśmy, a na co nie mamy jeszcze otwarcia?

Ekumeniczne spotkanie uświetnił występ Chóru Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz Orkiestry Dętej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Strykowie.

We wspólnej modlitwie zjednoczyli się m.in. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Henryk Dąbrowski, przewodniczący warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego, bp Marek Kamiński, zwierzchnik Kościoła zielonoświątkowego, ks. dziekan mitrat Anatol Szydłowski z Kościoła prawosławnego, ks. Krzysztof Baranowski FDP, prowincjał orionistów, ks. Marek Danielewski, referent ds. ekumenizmu warszawskiej kurii metropolitalnej, Piotr Czerwiński, pastor z Kościoła chrześcijan baptystów, Dariusz Górski z Kościoła adwentystów dnia siódmego, a także reprezentanci Kościoła greckokatolickiego. W spotkaniu wziął także udział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Uczestnicy nabożeństwa tradycyjnie już na znak pojednania podzielili się chlebem.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W tym roku przebiegały one pod hasłem: "Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas”. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Niemiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama