Nowy numer 46/2018 Archiwum

J. Sasin: Nie ma podstaw do referendum w podwarszawskich gminach

Poseł PiS zapowiedział, że na temat projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy odbędzie się dyskusja "w szerokim gronie".

- Wszystkie gminy zachowają niezależność, władze gmin będą wybierane na dotychczasowych zasadach - powiedział poseł PiS Jacek Sasin, podczas konferencji nt. projektu ustawy, autorstwa PiS, o ustroju m.st. Warszawy.

Projekt zakłada, że, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy, w tym tak odległe jak Góra Kalwaria, Otwock, Grodzisk Mazowiecki czy Wieliszew. Częścią metropolii gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Sasin zapowiedział, że odbędzie się dyskusja "w szerokim gronie" nad projektem, podczas prac sejmowych. "W tej chwili zostały już skierowane zapytania do wszystkich organizacji samorządowych, skupiających samorządy, o opinie na temat ustawy, będziemy w Sejmie nad nimi deliberować" - powiedział poseł PiS. Zaznaczył, że na posiedzenia sejmowych komisji będą zapraszane "zainteresowane grupy społeczne".

Sasin był pytany, czy PiS planuje wyłączenie Warszawy z Mazowsza.

"Uważamy, że taki podział jest podziałem celowym, ale na tym etapie dzisiaj nie będziemy go przeprowadzać. Został przeprowadzony podział statystyczny. To wystarcza, żeby cele przez nas oczekiwane zostały osiągnięte, czyli pozyskanie dla Mazowsza, poza metropolią warszawską funduszy europejskich. Żadne prace nad wydzieleniem aglomeracji warszawskiej z Mazowsza nie są prowadzone" - powiedział.

Dziennikarze pytali też posła PiS o to, czy przed wprowadzeniem projektu, powinny odbywać się referenda w gminach, które zostaną wcielone do metropolii.

"Ta ustawa nic nie zmienia w zakresie działania gmin. Referenda są organizowane, kiedy gmina miałaby być zlikwidowana, połączona z inną gminą. (...) W tym przypadku nie zostały zaplanowane żadne działania, które zmieniają cokolwiek w działaniu samorządu gminnego, więc nie ma powodu, żeby tego typu akcje podejmować" - powiedział Sasin.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy