Nowy numer 42/2018 Archiwum

Gminy murem przeciw metropolii

Gospodarze gmin z województwa mazowieckiego wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec projektu nowej ustawy o ustroju Warszawy.

Przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z Warszawy i okolic podpisali w sobotę apel do premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z prac nad projektem ustawy metropolitalnej autorstwa PiS.

Spotkanie odbyło się w Pałacu Kultury z inicjatywy prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, burmistrza Podkowy Leśnej Artura Tusińskiego i prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego.

- To mieszkańcy powinni decydować o zmianach, które bezpośrednio dotykają ich życia. Zaproponowany bez jakichkolwiek konsultacji projekt ustawy o połączeniu 33 gmin w negatywny sposób wpłynie na ich codzienne życie - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. - Wszystkie koszty za to poniosą mieszkańcy naszych gmin.

- Stanowczo protestujemy, żebyśmy tak byli traktowani - podkreślał Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa dodał, że w dniu kiedy ta ustawa zostanie uchwalona, skończy się w Polsce samorząd.

- Jestem głęboko przekonany, że to zły pomysł. Ta ustawa odbiera gminom możliwość samodzielnego działania. Reagowania na potrzeby naszych mieszkańców - podsumował Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Samorządowcy podkreślali, że władze 40 gmin metropolii warszawskiej zawarły w 2014 r. porozumienie o współpracy metropolitarnej, które dzisiaj jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym lokalnych wspólnot. Owocem tej współpracy jest wspólna strategia dla obszaru całej metropolii i wspólny plan działania, który wchodzi właśnie w fazę realizacji. Akcentowali, że rozpoczęty proces legislacji dotyczącej zmian ustroju m.st. Warszawy nie tylko narusza ideę samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli.

W środę, 8 lutego o godz. 18 w Teatrze Powszechnym odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców, podczas którego przedstawione zostaną podstawowe założenia poselskiego projektu Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Na pytania mieszkańców stolicy będzie odpowiadał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Fryderyk
  05.02.2017 10:54
  Należy wrócić pamięcią do 1 stycznia tego roku kiedy rząd ukradł dla Opola kilkanaście sołectw sąsiednim gminom nie licząc się negatywnymi stanowiskami tych gmin. Prawdopodobnie był to poligon i sondaż przed zawłaszczeniem autonomii gmin sąsiadujących Warszawą. Mam nadzieję, że tym razem Gorole się nie dają tak jak to miało miejsce ze spolegliwymi Hanysami spod Opola.
  doceń 14
 • MarianNowak
  05.02.2017 10:56
  Tak ważne zmiany nie mogą się odbywać w takim stylu, w takim terminie i z brakiem szacunku dla tych, których dotyczą. Rozpoczęty proces legislacji nie tylko narusza idee samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. W tym wypadku nie została zachowana żadna forma konsultacji. Projekt ustawy jest niekonstytucyjny. Pisowska ustawa metropolitalna jest zła nie dlatego, że wiąże w jeden organizm Warszawę i podwarszawskie gminy. Jest zła, bo narzucano ją bez konsultacji, i tworzy niefunkcjonalną strukturę. Powołany arbitralnie administracyjny twór może okazać się niewydolny, zamiast pomóc mieszkańcom, utrudni podejmowanie decyzji i planowanie inwestycji służących zarówno Warszawie, jak i okolicznym miejscowościom.
  doceń 12
 • JAWA25
  05.02.2017 13:28
  "rozpoczęty proces legislacji dotyczącej zmian ustroju m.st. Warszawy nie tylko narusza ideę samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego"... czy sprawy tu omawiane mają religijny charakter że się redakcja "Gościa" nimi zajmuje?
 • adamp_314
  05.02.2017 15:14
  To już co najmniej trzeci tekst na ten temat w GN, stosunkowo najmniej wybiórczy, ale nadal Szanowni Redaktorzy nie zdobyli się na to by poinformować czytelników po co w ogóle ta ustawa. Otóż chodzi o to, by Warszawą rządziła 50 osobowa rada, w której 1.700.000 mieszkańców dotychczasowej Warszawy było by reprezentowanych przez 18 radnych a 800.000 mieszkańców miejscowości podwarszawskich - przez 32 radnych. W ten sposób PiS zdobył by władzę w mieście, w którym nie ma szans w uczciwych wyborach. A, że przy okazji będzie niewyobrażalny bajzel... oj tam, kto by się tym przejmował. Byle dopchać się do władzy.
  doceń 15
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy