Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ratował świat przed nicością

Hymn narodowy, modlitwa, apel pamięci, salwa honorowa i biało-czerwone kwiaty. Tak warszawianie uczcili 13. rocznicę śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

- Pierwszy raz od 13 lat spotykamy się przy grobie Ryszarda Kuklińskiego w wyjątkowych okolicznościach. Prezydent RP Andrzej Duda awansował go pośmiertnie na stopień generała brygady postanowieniem z 2 września 2016 roku. Dziękujemy za to w imieniu wszystkich, którzy w świetle prawa i historii starali się o rehabilitację Kuklińskiego od lat. Gdy 13 lat temu żegnaliśmy pułkownika, mój ojciec, prof. Józef Szaniawski, mówił, że ten grób stoi pierwszy w Alei Zasłużonych po to, by każdy komunista i postkomunista potykał się o niego jako o wyrzut własnego sumienia - przypomniał Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci gen. Kuklińskiego. Zapewnił, że Izba będzie stała na straży „wartości, których bronił Kukliński i edukacji, która jest potrzebna nie tylko młodzieży, ale całemu polskiemu społeczeństwu".

Współorganizatorką warszawskich obchodów 13. rocznicy śmierci gen. Kuklińskiego była Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu do spraw Dialogu Międzynarodowego. W wystosowanym liście przypomniała, że „mieszkańcy stolicy wciąż czekają na stosowne upamiętnienie generała w mieście, z którym był tak mocno związany”. Zauważyła, że Kukliński był „pierwszym polskim oficerem w NATO, który w niezwykły sposób wpisał się w tradycję polsko-amerykańskiej przyjaźni i współpracy, której podwaliny kładli Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski".

Obecny na uroczystości prof. Wiesław Wysocki, działacz społeczny, historyk i były dziekan UKSW, zauważył, że dla osób, które ceniły Kuklińskiego, nominacja na generała jest równocześnie potwierdzeniem słuszności wartości, które reprezentował. - Ratował Polskę, Europę i świat przed nicością. Zapalając świeczkę przy jego grobie, pamiętajmy, że był to człowiek niepodległości. Niech to będzie sygnał dla tych, którzy cenią 22 lipca, by przeszli pod znak 11 listopada - apelował.

Po przemówieniach odbył się apel pamięci, a kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

Drugim dniem obchodów 13. rocznicy śmierci Ryszarda Kuklińskiego będzie niedziela 12 lutego. W Krakowie w kościele oo. kapucynów przy ul. Loretańskiej 11 o 12.30 zostanie odprawiona Msza św. zgodnie z ceremoniałem wojskowym i udziałem pocztów sztandarowych. Po Eucharystii nastąpi przemarsz pod mogiłę Konfederatów Barskich, gdzie wygłoszone zostaną krótkie wspomnienia o Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce. Po nich uczestnicy obchodów przejdą al. Piłsudskiego i 3-go Maja do parku Jordana pod odsłonięte 11 listopada 2006 r. popiersie Ryszarda Kuklińskiego, gdzie odbędzie się ceremonia patriotyczna, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama