Nowy numer 3/2021 Archiwum

1 procent dla dzieci, chorych, ubogich

Rozliczając roczny podatek dochodowy, pamiętaj o podopiecznych Caritas.

- Mówią, że Ursynów jest bogatą dzielnicą, a tutaj mieszka bardzo dużo ludzi biednych, niesamodzielnych, chorych. Ale ludzie swojej biedy się wstydzą – mówią Manana Topolewska i Wiesława Kopeć z Parafialnego Zespołu Caritas, działającego przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Na terenie największej ursynowskiej parafii jedenastu wolontariuszy Caritas roznosi obiady do domów obłożnie chorych i samotnych, starszych osób, innym wydaje żywność, ubrania, wykupuje leki. Dopłaca dzieciom do szkolnych obiadów, przygotowuje dla nich śniadania po roratach, funduje zimowiska i kolonie. 

- Pomoc 400 podopiecznym nie byłaby możliwa bez comiesięcznych zbiórek i wpłat z 1 proc. podatku. Z tych ostatnich w ubiegłym roku otrzymaliśmy 11 tys. zł - wylicza Grażyna Musiatowicz, prezes ZSC.

Z deklaracji 1 proc. podatku Caritas Archidiecezji Warszawskiej otrzymała w ubiegłym roku 691 tys. zł, czyli 110 tys. zł więcej niż w poprzednim roku. Z tego 175 tys. zł przekazała do parafialnych zespołów, wskazanych przez podatników w rocznych rozliczeniach PIT. Najwięcej, bo 306 tys. zł archidiecezjalna Caritas wydała na pomoc ubogim: na zakup leków, żywności, sprzętu medycznego, AGD oraz dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych. 170 tys. zł przeznaczyła na leczenie chorych, a 106 tys. na wyprawki szkolne i kolonie dla dzieci.

Jak wynika z danych publikowanych przez Ministerstwo Finansów, do Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, która prowadzi 40 placówek, wpłynęło prawie 476 tys. zł.

- Trzy czwarte otrzymanej kwoty przeznaczyliśmy na letni wypoczynek dzieci - mówi Paulina Zawisza z praskiej Caritas. - Zorganizowaliśmy 13 turnusów kolonijnych, w których wzięło udział 520 dzieci, w tym 40 z Białorusi. Natomiast w parafiach wpłaty z 1 proc. rozdysponowano na zakup żywności, środków czystości, węgla na opał i wykup recept.

W tym roku praska Caritas chce przede wszystkim wesprzeć chorych, zwłaszcza tych potrzebujących opieki paliatywnej.

Żeby przekazać 1 proc. podatku na rzecz Caritas Archidiecezji Warszawskiej lub Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej należy w formularzu PIT, w części „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego” wpisać pod odpowiednią pozycją numer KRS Caritas AW – 0000225750 lub Caritas DW-P 0000223182. Pod kolejna pozycją należy wpisać kwotę 1 proc. podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeśli chcemy przeznaczyć 1 proc. dla konkretnego parafialnego zespołu Caritas, wpisujemy jego nazwę w następnej części zeznania, zatytułowanej „Informacje uzupełniające”. Stawiając krzyżyk przy następnej pozycji, wyrażamy zgodę na przekazanie przez Urząd Skarbowy do Caritas AW lub DW-P naszego imienia, nazwiska, adresu i wysokości przekazanej kwoty, co umożliwi organizacji zadysponowanie środkami na cel szczegółowy.

Na stronach internetowych Caritas obu warszawskich diecezji znajduje się bezpłatny program do rocznego rozliczenia podatków, który ułatwi przekazanie 1 proc. na rzecz tych organizacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama