Nowy numer 15/2024 Archiwum

Peregrynacja relikwii i zbiórka dla noclegowni

Relikwie i obrazy św. brata Alberta odwiedzą warszawskie parafie, w których posługują Rycerze Kolumba.

Od 1 marca po Polsce peregrynują relikwie św. Brata Alberta oraz jego portret i obraz "Ecce Homo", które metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił 28 lutego w krakowskiej kurii. Relikwiarz, przy którym modlą się wierni w parafiach, jest bardzo znamienny, ponieważ przedstawia dłonie trzymające chleb. - Chleb jest znakiem wspólnoty pracy, łamania się, dzielenia się czymś, co nosimy w sobie, co jest w nas najcenniejsze i to na tym najbardziej zależało św. Bratu Albertowi - mówi s. Bernarda Kostka ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek.

Peregrynację w Roku św. Brata Alberta organizują wspólnie siostry albertynki oraz Rycerze Kolumba w Polsce. Relikwie i obrazy odwiedzą 92 parafie, w których obecni są Rycerze Kolumba, a także parafie sąsiednie, w których nie ma jeszcze rad lokalnych, ale które wyrażą takie zainteresowanie. Wydarzeniu towarzyszy zbiórka koców i pościeli dla noclegowni prowadzonych przez siostry albertynki i braci albertynów. - Będziemy zachęcać społeczność lokalną w naszych parafiach i wspólnotach oraz rodzinach do tego, by każdy, kto może, przyłączył się do tego dzieła - mówi Andrzej Anasiak, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Kulminację peregrynacji i towarzyszącej jej akcji stanowić będzie pielgrzymka Rycerzy Kolumba i ich rodzin do Częstochowy.

Na północy Polski peregrynacja rozpoczęła się 11 marca w parafii Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym (ul. Miła 52). Od 17 do 19 marca relikwie będą w parafii św. Klemensa w Warszawie (ul. Karolkowa 49), a następnie w innych warszawskich parafiach: 20 marca - św. Augustyna (ul. Nowolipki 18), 22 marca - św. Szczepana (ul. św. Szczepana 1), 23 marca - katedra polowa Wojska Polskiego NMP Królowej Polski (ul. Długa 13/15).

Ważnym wydarzeniem w ramach Roku św. Brata Alberta będą również centralne uroczystości z udziałem Episkopatu Polski 10 czerwca w sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, w których pomoc organizacyjną zapewnią Rycerze Kolumba.

Obrazy "Ecce Homo" i portrety św. Brata Alberta namalowane przez Leona Wyczółkowskiego zostały wraz z relikwiami przekazane Rycerzom przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Zgromadzenie to, założone przez św. Brata Alberta, za swój główny charyzmat uważa służbę Chrystusowi w bliźnich, zwłaszcza w najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych, którym siostry każdego dnia niosą posługę chrześcijańskiego miłosierdzia.

Rycerze Kolumba są katolicką, męską organizacją bratnią, która na całym świecie gromadzi 1,9 mln członków. W Polsce Rycerze obecni są od 10 lat i liczą 4,5 tys. braci zgrupowanych w 92 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny założyciela.

Rok Świętego Brata Alberta
BPCaritas

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy