Idę młodym naprzeciw

Warsztaty Biblijne, dni skupienia o rozeznawaniu powołania i panele dyskusyjne z klerykami. O wyzwaniach duszpasterskich z nowym rektorem św. Anny ks. Krzysztofem Siwkiem rozmawia Agata Ślusarczyk.

Agata Ślusarczyk: Z początkiem marca objął Ksiądz urząd rektora w kościele św. Anny. Ma ksiądz pomysł na młodych? W seminarium zarażał ich pasją do Biblii, a w św. Annie?

Ks. Krzysztof Siwek: Pomysł dopiero będzie się rodził. Trzeb wejść w środowisko, żeby je poznać. Wiem, że pomogą mi w tym moi współpracownicy, którzy pracują w św. Annie i mają doświadczenie z pracy z młodymi. Będąc przez siedem lat prefektem w seminarium nauczyłem się, że trzeba być bardzo wrażliwym, delikatnym, ale i wymagającym. Młodzi potrzebują duszpasterza, który jest dla nich, słucha, towarzyszy. Współcześnie zanika bowiem relacja mistrz-uczeń. Ważne jest zbudowanie relacji opartej na zaufaniu. Nie można bać się młodych, ale trzeba wychodzić im naprzeciw. Być może to jest punkt wyjścia, reszty trzeba się będzie nauczyć.


A wizja duszpasterstwa? Św. Anna to ośrodek, który gromadzi różne środowiska.

Św. Anna to bardzo dynamiczne miejsce - działa tam wiele grup młodzieżowych i postakademickich, a także ewangelizacyjnych jak np. neokatechumenat, oaza czy Odnowa w Duchu Świętym. A to co jest dobre, trzeba rozwijać i wykorzystywać ten niesamowity potencjał. Osobiście uważam, że w prowadzeniu duszpasterstwa dwie rzeczy są fundamentalne: przepowiadanie słowa Bożego - czyli dobre homilie i konfesjonał. W św. Annie to wszystko jest na wysokim poziomie. Moim pragnieniem - jako nowego rektora - jest wzmocnić więź św. Anny z seminarium. Te mosty współpracy już istnieją: od wielu lat klerycy biorą udział w Warszawskiej Pielgrzymce Metropolitalnej na Jasną Górę. Nowością mogą być rekolekcje i dni skupienia o rozeznawaniu powołania, które są w ofercie seminarium. Chciałbym na takie spotkania zapraszać także młodzież akademicką. Warto zadbać także o panel dyskusyjny omawiający współczesne problemy świata, prowadzić warsztaty Biblijne, tworzyć płaszczyznę wymiany doświadczeń i myśli miedzy klerykami i młodzieżą akademicką. Klerycy mogą zapoznawać się z rzeczywistością młodych, akademicy poznawać dylematy, z którymi borykają się przyszli księża.


Urząd rektora w św. Annie to nie tylko praca z młodzieżą, ale szereg innych wyzwań jak na przykład remonty.

Wyzwań jest rzeczywiście dużo. Renowacji wymaga fasada i kaplica św. Władysława z Gielniowa. W kaplicy Res Sacra Miser od dłuższego czasu trwają prace konserwatorskie. Zabezpieczenia wymaga także wiślana skarpa. Wszystkie prace i wiele innych zapoczątkował poprzedni rektor ks. Jacek Siekierski. Moim zadaniem jest ich kontynuacja. Z natury jestem pasjonatem, wyzwania wyzwalają u mnie adrenalinę do działania. Właśnie mija siedem lat odkąd jestem w seminarium. Siedem - to jest taka pełnia biblijna. Wypełnił się czas bycia w seminarium, teraz czas na zmiany.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..