Więcej oświetlonych i bezpiecznych przejść oraz spowolnienie ruchu samochodów. Tak ratusz chce chronić pieszych na zebrach. - Co roku ginie na nich 30 osób. Życie jest zbyt cenne, by je tracić w ten sposób - mówi Michał Domaradzki, szef Biura Polityki Mobilności i Transportu.
W Warszawie jest ponad 5 tys. przejść dla pieszych, w tym tylko 700 ma sygnalizację. W tym roku zmieni się kilkaset z nich. Będzie dodatkowe oświetlenie, aktywne przejścia sygnalizujące osobę na pasach, azyle oraz zmiany w organizacji ruchu.
- Co roku na pasach ginie ok. 30 osób. Chcemy chronić nie tylko przejścia, które już pochłonęły ludzkie istnienia, ale także wszystkie inne, które mogą być niebezpieczne - mówi Michał Domaradzki, szef miejskiego Biura Polityki Mobilności i Transportu.
W najbliższych miesiącach kompleksowy audyt bezpieczeństwa obejmie kolejne dzielnice: Targówek, Mokotów, Ursynów i Bielany. To w sumie 1069 przejść dla pieszych. ZDM chce w ten sposób przebadać przejścia dla pieszych we wszystkich dzielnicach. Na bazie rekomendacji z audytu sukcesywnie wprowadzane są zmiany w terenie: doświetlanie przejść, poprawa widoczności, budowa progów zwalniających, azyli i sygnalizacji świetlnych oraz aktywnych przejść, które ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej. System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu „coś się dzieje”, a więc gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.
Pierwsze takie przejście zamontowano w ubiegłym roku na ul. L. Kondratowicza przy Parku Bródnowskim. Teraz ZDM wytypował 17 kolejnych przejść, w których w pierwszej kolejności przeprowadzi takie prace. Aktywne przejścia powstaną w następujących miejscach: Grzybowska przed Ciepłą, Modlińska – Drogowa, ks. J. Popiełuszki – P. Gojawiczyńskiej, Z. Krasińskiego – S. Czarnieckiego, A. Mickiewicza – L. Mierosławskiego, Powstańców Śląskich – Pirenejska, Wybrzeże Helskie – most Śląsko-Dąbrowski, Grochowska – Mińska, J. Waszyngtona – Niekłańska, J. Waszyngtona – Modrzewiowa, Marszałkowska – Senatorska, L. Kruczkowskiego – 3 Maja (strona północna i południowa), Ludna – Okrąg, Al. Jerozolimskie – Spiska, al. Niepodległości – T. Lenartowicza i al. KEN – P. Telekiego. Wszystkie prace powinny zakończyć się do połowy października.
- Aktywne przejścia dla pieszych będą budowane głównie na ulicach dwupasmowych, z długimi odcinkami prostymi, Jedno kosztuje od 50 do 100 tys. zł. - mówi dyrektor ZDM, Łukasz Puchalski.