GN 48/2020 Archiwum

UKSW będzie kształciło medyków

W tworzeniu nowego wydziału pomoże Wojskowy Instytut Medyczny. Jutro podpisanie listu intencyjnego o współpracy.

Dwie warszawskie placówki naukowo-badawcze: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz WIM utworzą Wydział Medyczny - nowy ośrodek, który ma kształcić lekarzy. Jak informuje WIM, nowy wydział będzie edukować cywili, którzy zostaną przygotowani m.in. do profesjonalnego reagowania na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa, związane z terroryzmem czy konfliktami o charakterze hybrydowym.

Za przygotowanie zawodowe odpowiadać będą specjaliści z WIM, wiodącego polskiego szpitala wojskowego. Natomiast wykładowcy reprezentujący UKSW zadbają o wykształcenie w studentach właściwej postawy etycznej, niezbędnej do pracy z osobami potrzebującymi pomocy medycznej.

- Przedstawiciele WIM zaangażowani w projekt otrzymają dostęp do naszych nowoczesnych laboratoriów chemicznych i biologicznych, co jest ważne dla prowadzenia badań podstawowych. Uniwersytet skorzysta zaś z wieloletniego doświadczenia WIM w zakresie praktycznego wykorzystania i wdrażania wyników badań naukowych. Przy konstruowaniu programu dydaktycznego będziemy dążyć do zwiększenia liczby godzin z zakresu nauk humanistycznych w procesie kształcenia - wyjaśnia ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

Dyrektor WIM gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, podkreśla, że kształcąc kadry medyczne będzie można wykorzystać doświadczenia, jakie personel WIM wyniósł ze służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych oraz z niesienia pomocy rannym żołnierzom oraz rodakom będącym ofiarami zamachów terrorystycznych

- Wielu z nich leczyliśmy w szpitalu na Szaserów. Oferta, którą stworzymy wspólnie z UKSW, nie będzie powieleniem zadań Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu w Łodzi, kształcącego lekarzy wojskowych. Chcemy jednak, aby nasi absolwenci potrafili profesjonalnie odpowiedzieć na zagrożenia współczesności - dodaje dyrektor .

Jutro o godz. 10 w Campusie UKSW przy ul. Dewajtis 5, przedstawiciele obu placówek podpiszą list intencyjny.

Otwarcie Wydziału Medycznego przy UKSW planowane jest w ciągu dwóch lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama