Centralne uroczystości odbędą się 25 marca o godz. 11 w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
Z kolei na maryjny rys diecezji zwrócił uwagę biskup pomocniczy Marek Solarczyk. Należy on do pierwszego rocznika diakonów wyświęconych na kapłanów po powstaniu diecezji warszawsko-praskiej. - Nie tylko wiele parafii ma wezwanie poświęcone jednemu z tytułów Najświętszej Maryi Panny, ale również w tak krótkiej historii mieliśmy już dwie peregrynacje wizerunku Matki Bożej. Za czasów pierwszego ordynariusza nawiedzała nasze świątynie figura Matki Bożej Fatimskiej, zaś obchodom Roku Wiary towarzyszyła peregrynacja figury Matki Bożej Loretańskiej. To przyczyniło się niezwykłego do ożywienia życia duchowego naszych wiernych, nie mówiąc już o życiu duszpasterskim - zwrócił uwagę bp Solarczyk, wspominając, że od września bieżącego roku po diecezji będzie peregrynował obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Niezwykłym darem jest dla nas również mocno rozwijający się Żywy Różaniec. Obecnie należy do niego już 35,5 tys. osób. Mamy koła stanowe, rodzinne, dziecięce i młodzieżowe, a nawet takie, które modlą się za konkretne dzieła, jak chociażby powołania - powiedział bp Solarczyk. Zwrócił uwagę, że przynależność do tej wspólnoty pobudziła również ludzi świeckich do działalności ewangelizacyjnej. - Od trzech lat liderzy Rodzinnych Kół Różańcowych jeżdżą po parafiach diecezji, dając świadectwo działania Boga w swoim życiu. Owocem tego jest powstawanie kolejnych Róż Różańcowych oraz Diecezjalne Jerycho Różańcowe, które przez ręce Maryi powierza Bogu nie tylko sprawy diecezji, ale również ochrony ludzkiego życia. Obecnie uczestniczy w nim już ponad 2 tys. osób - wspomina bp pomocniczy.
Od roku 2010 diecezja prowadzi również placówkę misyjną w diecezji Makeni w Sierra Leone, gdzie kapłani poza działaniami czysto duszpasterskimi pod swoją opieką mają szesnaście szkół podstawowych i cztery średnie, w których proboszcz pełni funkcję "menedżera", który może przenosić dyrektorów oraz mianować i zwalniać nauczycieli, natomiast w szkołach średnich - prezesa zarządu. Rząd tylko w części finansuje naukę. - Pieniądze na większe zakupy do szkół oraz remonty musi organizować parafia - zauważył bp warszawsko-praski.
W gronie pierwszych misjonarzy, którzy wyjechali z posługą, znaleźli się: śp. ks. Andrzej Dudzik, ks. Jacek Turek oraz misjonarka świecka Katarzyna Wróblewska. Obecnie pracują tam księża: Jacek Pielak i Robert Gut. W październiku dołączył do nich ks. Krzysztof Szczepanik, zaś w grudniu zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
- Zależy mi obecnie, by zdynamizować wolontariat misyjny ludzi świeckich. Jest wielu świetnych specjalistów, którzy mogliby swoim doświadczeniem podzielić się w krajach misyjnych, wspomagając tam Kościół lokalny. Dla młodych jest to również szkoła dojrzałości, w której człowieka uczy się autentycznej miłości i szacunku do drugiego w jego odmienności - zwrócił uwagę abp Hoser.
Diecezja warszawsko-praska powstała w wyniku reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła w Polsce w roku 1992, na mocy bulli św Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus. Jej kolejnymi ordynariuszami byli: bp Kazimierz Romaniuk (1992-2004), abp Sławoj Leszek Głódź (2004-2008) oraz abp Henryk Hoser. Jako biskupi pomocniczy posługiwali w niej: bp Zbigniew Kraszewski (1992-1997), bp Stanisław Kędziora (1992-2011), bp Marek Solarczyk (od 2011).
Abp H. Hoser SAC: Jubileusz to radość - Zaproszenie na XXV-lecie DWP (Diecezji Warszawsko-Praskiej)
Salve TV