Centralne uroczystości odbędą się 25 marca o godz. 11 w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
Obchody jubileuszu diecezji rozpoczęły się 23 marca w dekanatach. Na wieczornych Mszach św. modlono się w intencjach błagalno-dziękczynnych. Dziś jest dzień dziękczynienia w parafiach, w sobotę zaś w praskiej bazylice odbędą się centralne uroczystości. Dziękczynnej Mszy św. będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Obecni będą na niej wszyscy biskupi warszawsko-prascy oraz związani z metropolią warszawską. Homilię wygłosi abp Henryk Hoser. W czasie uroczystości jubileuszowych specjalnymi medalami zostaną uhonorowane poszczególne instytucje.
- Jest to dla nas czas radości i dziękczynienia za dar istnienia naszego żywego Kościoła lokalnego, a zatem również za zrealizowane dobro, które udało się dzięki Bożej pomocy i wysiłku wielu osób duchownych i świeckich, jacy przez te lata angażowali się w tworzenie naszej wspólnoty - powiedział w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser. Dodał, że nabożeństwa będą miały charakter dziękczynno-przebłagalny. - Dostrzegając dary, mamy jednocześnie świadomość naszej odpowiedzi, stąd będziemy też przepraszać Boga za zmarnowane łaski i grzechy - powiedział ordynariusz.
Diecezja warszawsko-praska została wyłoniona z archidiecezji warszawskiej i diecezji płockiej. - Patrząc od strony terytorialnej, jest ona stosunkowo mała, liczy bowiem 3,3 tys. km, obejmując teren Pragę Północ, Pragę Południe, Wawer, Wesołą, Białołękę, Rembertów, tereny dorzecza Wisły i Narwi aż po Kałuszyn, Kamieńczyk, Latowicz, Pniewnik i Urle, mimo to posiada dużo mieszkańców, bo około 1,5 mln. Najmocniej zaludnione są obszary stolicy i podwarszawskie, co ma swoje przełożenie na specyfikę duszpasterstwa. Wielu naszych wiernych korzysta z oferty w Warszawie, gdzie młodzież chodzi do szkół i gdzie wielu pracuje, wracając do domów dopiero na wieczór. Stąd chociażby w wielu świątyniach stojących na szlakach komunikacyjnych mamy całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu, zaś w parafiach jest ona organizowana w godzinach wieczornych - zwrócił uwagę abp Hoser.
Wiele parafii na terenie diecezji warszawsko-praskiej swoimi korzeniami sięga kilka wieków wstecz. - Najstarsze były jeszcze fundowane przez archidiecezję poznańską i diecezję płocką, która powstała w okresie średniowiecza. Są nawet takie parafie do których sięgała jurysdykcja krakowska - zwrócił uwagę abp Hoser, jako przykład podając parafię w Latowiczu, w której istnienie krzyża sięga czasów obchodów tysiąclecia chrześcijaństwa.
W ciągu 25 lat udało wybudować 51 nowych kościołów. Z 131 parafii, które funkcjonowały na tym obszarze, dziś diecezja ma już 184 i wciąż powstają nowe. - Wierni, którzy osiedlają się u nas, proszą o możliwość łatwiejszego dostępu do sakramentów, stąd budowy kolejnych świątyń - powiedział biskup warszawsko-praski.
Trzy kościoły to "pomniki Cudu nad Wisłą". Należy do nich konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, Chrystusa Króla na Targówku i Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie. - Kultywowanie pamięci o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej to swoisty testament zostawiony nam przez papieża św. Jana Pawła II, który w roku 1997 nawiedził Cmentarz w Radzymin, gdzie są mogiły polskich bohaterów z 1920 roku oraz katedrę na Pradze.