GN 2/2021 Archiwum

W godzinę katastrofy

Modlitwa i cisza towarzyszyły obchodom 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej przy pomniku na Powązkach Wojskowych.

- Byli w drodze na uroczystości w Katyniu, chcieli pochylić się nad grobami pomordowanych, a przede wszystkim chcieli zanosić modlitwę w miejscu uświęconym krwią naszych rodaków. Dziś, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, przychodzimy po to, by pochylić się nad grobami tych, którzy tam nie dotarli. Przychodzimy przede wszystkim po to, by modlić się i prosić o miłosierdzie Boże dla nich, ale także dla tych, którzy wciąż przeżywają tragedię rozstania - modlił się na Wojskowych Powązkach biskup polowy Józef Guzdek.

W modlitwie towarzyszyli mu: prawosławny ordynariusz WP bp Jerzy Pańkowski oraz naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego bp Mirosław Wola.

- Trójjedyny Boże, dziękujemy ci za to, kim byli dla swoich żon mężów, dzieci. I za to, kim pozostali w sercach przyjaciół, podwładnych i przełożonych. Niech ta modlitwa ogarnia ich wszystkich w nadziei, jaką niesie krzyż i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - modlił się nad grobami 28 ofiar katastrofy biskup ewangelicki.

Następnie przed pomnikiem delegacje złożyły wieńce i znicze. Wśród nich przedstawiciele rodzin ofiar oraz władz państwowych i samorządowych, m.in prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Pomnik autorstwa rzeźbiarza Marka Moderau, upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, ma formę blok białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części. Umieszczony jest na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu. Na ścianach brył, które powstały w wyniku przełamania, umieszczono napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010" oraz listę ofiar.

O godz. 8.41 trębacz odegrał utwór „Cisza".

Po południu wieniec przed pomnikiem na Powązkach Wojskowych złoży prezydent Andrzej Duda. Uroczystości z udziałem Prezydenta RP przewidziane są także na Krakowskim Przedmieściu, w godz. 16.30–16.50. O 16.36 planowane jest wystąpienie Prezydenta, a później złożenie wiązanki pod tablicą poświęconą śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama