Nowy numer 46/2018 Archiwum

Zawaliła się część kamienicy na Pradze

Pustostan był objęty roszczeniami. Miasto nie mogło go remontować. Od kilku lat stał pusty.

Część pięciopiętrowej kamienicy przy ul. Wileńskiej 5 zawaliła się przed godz. 20. Od kilku lat była niezamieszkana. Zagrożony jest sąsiedni budynek, więc podjęto decyzję ewakuacji jego mieszkańców, dla których podstawiono specjalny autobus.

Pustostan od lipca 2012 r. znajdował się w wykazie zabytków. Władze Pragi-Północ podkreślają, że nie można było rozpocząć remontu budynku, ponieważ był objęty roszczeniami prywatyzacyjnymi. Właścicielami kamienicy była przed wojną żydowska rodzina Lipsztatów. W podwórzu stoi kapliczka na pamiątkę wydarzeń z 1942 r.

Zawaleniu uległa pięciopiętrowa klatka schodowa i część oficyny.

Według rzecznika państwowej Straży Pożarnej Pawła Frątczaka, na miejscu pracowało dziewięć zastępów straży pożarnej wraz ze specjalistyczną grupą poszukiwawczo-ratowniczą, która miała ze sobą 2 psy poszukujące ewentualnych żywych osób pod gruzami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy