Nowy numer 4/2021 Archiwum

Chrońmy to, co daje życie

"Woda źródłem życia" to tytuł wystawy, którą od 21 kwietnia do 21 maja można oglądać w Galerii na Emporach przy parafii św. Tomasza Apostoła.

Wystawę otwiera ekspozycja "Ołtarze wodne” Grzegorza Witka, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. - Mają one formę kaja napełnionego wodą. Jest to wyraźna sugestia i nawiązanie do wypraw Karola Wojtyły z młodymi ludźmi, podczas którym kajak służył często jako ołtarz do sprawowania Najświętszej Ofiary - wyjaśnia Jerzy Derkacz, artysta, który jednocześnie jest kuratorem wystawy. I dodaje: - Oprócz wątku historyczno-religijnego autor zasygnalizował także, że woda jest tym darem, który należy czcić i szanować.

Swoje prace w Galerii na Emporach zaprezentuje 38 twórców. Wśród nich są głównie twórcy z Ursynowa m.in. Jan Rylke, Irena Moraczewska, Jacek „Fredo” Ojda, Franciszek Maśluszczak, Maria Wollenberg-Kluza, Alina Bloch czy Tomasz Myjak oraz artyści z Kazimierza Dolnego, Zamościa czy Podlasia.

Wstęp do wystawy napisał ks. Henryk Małecki, proboszcz parafii św. Tomasza Apostoła. Duchowny podkreśla w nim, że woda ma ogromne znaczenie nie tylko dla doczesnego życia człowieka, ale stanowi ważny znak także w życiu duchowym.

"Pomaga zrozumieć tajemnicę oczyszczenia duszy, duchowego pragnienia,, zmartwychwstania i nowego życia. Jest materią sakramentu Chrztu świętego i symbolem udzielenia człowiekowi mocy Ducha Świętego, który jako Woda Żywa tryska w sercu człowieka wierzącego na życie wieczne” - pisze we wstępie ks. H. Małecki.

Wystawa "Woda źródłem życia” jest organizowana przez Urząd Dzielnicy Ursynów i parafię św. Tomasza Apostoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama