Nowy numer 46/2018 Archiwum

Biblia nie ma tajemnic. Przynajmniej dla nich

"Nad którą rzeką spętani byli aniołowie, uwolnieni żeby zabić jedną trzecią ludzi?", czyli XXI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej.

Walka była zacięta. Dwie i pół godziny trwał ustny etap diecezjalny XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanej przez stowarzyszenie "Civitas Christiana". Po 12 seriach pytań, w których żaden z czwórki finalistów nie chciał popełnić błędu, jury pod przewodnictwem dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, ks. Marka Przybylskiego wyłoniło wreszcie zwycięzcę rywalizacji. Księgę Daniela oraz Apokalipsę św. Jana najlepiej znała Weronika Śmierzyńska z drugiej klasy IX Liceum Ogólnokształcącego im K. Hoffmanowej. Co ciekawe, jej siostra bliźniaczka, Dominika Śmierzyńska uzyskała III miejsce. II przypadło Krzysztofowi Ciarankowi, a IV Ryszardowi Baneckiemu.

Uczestnicy musieli zmierzyć się z kilkudziesięcioma pytaniami, np. o to ile razy mocniej kazał król rozpalić piec, by wrzucić do niego przyjaciół Daniela (odpowiedź: siedem) albo nad którą rzeką byli spętani aniołowie, uwolnieni żeby zabić jedną trzecią ludzi. Najtrudniejsze okazało się pytanie, z której księgi Starego Testamentu zostały zaczerpnięte nazwy Gog i Magog.

  - Pierwszy raz przeczytałam Biblię w wieku 13 lat. Ale było to Pismo św. dla dzieci - mówi Weronika Śmierzyńska. - Od tej pory z większą uwagą słucham Słowa Bożego czytanego podczas Mszy św. Być może kiedyś wybiorę się na studia biblijne. Ale tylko dla własnej przyjemności. Pasjonuję się bowiem historią i chciałabym zdawać na UKSW - dodaje.

Trójka diecezjalnych finalistów weźmie udział w etapie ogólnopolskim konkursu, który rozstrzygnięty zostanie 5 i 6 czerwca w Niepokalanowie.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy