GN 2/2021 Archiwum

Kard. Nycz: Świat potrzebuje świadków wiary

Przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszko modlili się kapłani seniorzy archidiecezji warszawskiej, którzy udali się do żoliborskiego sanktuarium w ramach dorocznej pielgrzymki.

Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę na ponadczasowe przesłanie Jezusa Chrystusa.

- Świat potrzebowała i wciąż potrzebuje świadków wiary. Tych, którzy pomimo sprzeciwu władców tego świata, idą z odwagą głosząc przesłanie Ewangelii, Kościół miał nie tylko w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, ale również w kolejnych, w tym zwłaszcza w XX oraz obecnie w XXI. Należą do nich wielcy święci i męczennicy - powiedział kaznodzieja.

Wspomniał przy tym postać Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego i jego zmagania w trosce o wierności Chrystusowi oraz męczeństwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podkreślił, że także współczesne czasy wymagają świadectwa, które potrafi przeciwstawić się wszystkim prądom, które odrzuciły i wciąż to robią wartości ewangeliczne, jak i te którym Kościół służył przez wieki będąc wiernym Jezusowi Chrystusowi.

W czasie zjazdu metropolita podziękował również kapłanom w podeszłym wielu za ich oddanie i świadectwo życia. - Trudno ocenić wagę waszej obecności i podążania drogą powołania które dajecie żyjąc i posługując na miarę swoich możliwości w parafiach - mając po czterdzieści, pięćdziesiąt, a nawet sześćdziesiąt lat kapłaństwa - powiedział kard. Nycz. Zwrócił również uwagę na wkład starszych kapłanów w codzienną posługę w konfesjonale, pomoc w kancelarii, czy zastępowanie w czasie wieczornych mszy św. i nabożeństw podczas trwania kolędy, czy wizyty duszpasterskiej.

Poprosił również współbraci w kapłańskie o modlitwę w intencji nowych powołań do życia w służbie Bogu i Kościołowi. - Na tle sytuacji Kościoła w innych krajach europejskich wypadamy nieźle. Nie możemy jednak dokonywać tego rodzaju porównań - podkreślił kard. Nycz. Zwrócił uwagę, że w Polsce można zaobserwować systematyczny spadek liczby kandydatów zgłaszających się do seminariów. - Nie da się tego wytłumaczyć tylko spadkiem demograficznym. Na to zjawisko składa się wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę - stwierdził hierarcha.

Zdaniem metropolity jakość duszpasterstwa akademickiego ma spory wpływ na ilość powołań do stanu duchownego. - W ostatnich latach obserwujemy przesuwanie się wieku wśród kandydatów do kapłaństwa. Większość spośród tych którzy zgłaszają się do seminariów duchownych to osoby już po studiach, które uczestniczył w jakimś duszpasterstwie akademickim. W związku z tym koniczna staje się bardziej intensywna praca ze studentami - zwrócił uwagę kard. Nycz.

W czasie zjazdu wspomnieniami o bł. ks. Jerzym podzielił się z zebranymi były kanclerz archidiecezji warszawskiej ks. infułat Grzegorz Kalwarczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama